20. 12. 2012 - Vojtěch Navrátil
Na posledním letošním zasedání neměli kroměřížští zastupitelé moc vánoční „nadělovací“ náladu, když na návrh vedení města neschválili takřka žádný z majetkových. Nejzajímavější z nich se týkal žádosti lékařů adresované radnici na koupi budovy bývalého sídla OV KSČ, pro něž se po celé zemi užívalo přezdívky komunistický kostel (zkráceně kokos), jež nyní známe jako novou polikliniku.
Objekt je ve vlastnictví Ministerstva zemědělství, jež jej chce prodat za více jak 55 milionů. Tak měl stanovit znalecký posudek. Starostka Daniela Hebnarová (ODS) přiznala, že na jednání se zástupci ministerstva jela s nadějí, že by objekt mohlo město získat za symbolickou cenu a tuto absolutně nereálnou cenu, s vidinou kolik desítek milionů by do toho město muselo následně investovat, nemůže akceptovat (v publiku sedící exstarosta Petr Dvořáček konstatoval, že i zadarmo by to bylo drahý). Při hlasování se pak pro koupi nenašel mezi zastupiteli jediný hlas.
Letošní hospodaření města by mělo skončit ve dvou až třímilionovém přebytku. Dle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče mělo město poprvé za několik let vyšší daňové příjmy než v předchozím roce a mělo menší výdaje než bylo plánováno. Příští rok Kroměříž přijde kvůli zavedení rozpočtového určení daní (RUD) doprovodným zrušením dotací přibližně o 15,2 mil. (knihovna, školství), zatímco na druhé straně počítá s příjmem místo ministerstvem financí predikovaných 28,5 milionů se střízlivějším odhadem ve výši 17 milionů. Vede ho k tomu např. zkušenost se zdaněním automatů, kdy kalkulačka ministerstva odhadovala letos příjem pro Kroměříž ve výši 24 milionů, výsledek bude kvůli „mrtvým“ přístrojům asi přibližně poloviční. Krom toho rozpočet počítá i s úvěrem dvacet milionů, přičemž jeho výši ovlivní ještě přesný výsledek letošního hospodaření. Celkově pak rozpočet na rok 2013 počítá s příjmy 395 mil. a výdaji ve výši 378,8 mil.
Po následné pětiminutové pauze, kdy si dva nejmenovaní lékaři z řad zastupitelů ukazovali rentgenové snímky, přišla na řadu i změna jednacího řádu zastupitelstva. Důvodem má být pořízení audio a video záznamu z budoucích jednání. Zastupitelka Miloslava Nosková (ČSSD), kterou jsem za celý rok slyšel asi podruhé promluvit, podala protinávrh, jelikož na minulém zastupitelstvu schválený návrh prý zavedení videa neobsahoval, aby se pořizoval pouze audio záznam. Toto odůvodňovala s tím, že audio stačí a video je něco navíc, video se dá účelově sestříhat a jakmile tu budou kamery (návrh počítal s jednou stacionární kamerou nad vstupními dveřmi namířenou na zástupce vedení města), tak se z věcného jednání může stát show pro některé jedince, zvláště před volbami. Na to ji vtipně odvětil zastupitel Richard Kreml (SZ), že pouze masochista by se díval na jejich jednání. Rovněž tak další ze zastupitelů Pavel Motyčka (KDU-ČSL) namítal, že by to nepřeceňoval a má jít jen o ilustrační záběr. Při hlasování Noskové protinávrh neprošel, když jej místo potřebných čtrnácti podpořilo jen devět zastupitelů, krom Noskové a komunistů, taktéž i třeba místostarosta a senátor Miloš Malý (ČSSD) či radní Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž). Málem však neprošel i původní návrh, když jej podpořil nejnižší nutný počet čtrnácti zastupitelů, což s velkou úlevou kvitoval vedoucí informatik městského úřadu Jan Pšeja, jelikož na základě minulého usnesení zastupitelů již kameru pořídil.
Zmíněná zastupitelka Nosková se pak i stala novou členkou městské rady, kde nahradila rezignovavší europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD). Mezi uváděnými důvody zmiňovala především své časové vytížení. Místní tamtamy uvádějí, že je to však spíše kvůli tomu, že si v radě se svými přáteli, jak se sociální demokraté po revoluci oslovují, moc nerozuměla.
Jinak došlo díky zastupiteli Kremlovi i na téma cenzury usnesení radních a zastupitelů. Výsledek této diskuse, do níž se posléze zapojili i někteří lidé z publika včetně mě, je zhruba takový, že zatímco třeba v případě transformace SMMK by se město nebálo jít do střetu s úřadem, tak zde, kde mu nejde o žádný hmotný zájem, vítězí alibistický přístup.