Kroměříž bude mít vlastní podzemní dráhu. Vyplývá to z tajného zápisu z rady města, který se Kroměřížanovi dostal do rukou.
Projekt je podle informací Kroměřížana ve fázi intenzivních příprav, už teď ale budí kontroverze. Po seznámení s dokumentem například jeden nejmenovaný koaliční zastupitel označil geografii navrhovaných tras za „primitivní koncept.“
„Takových schémat jsou úřady plné,“ odmítl Kroměřížanovi podat jasné vysvětlení místostarosta Miloš Malý (ČSSD). Sdílnější nebyla ani starostka Daniela Hebnarová (ODS). „Podobný nákres jsem už viděla. Víc vám k tomu ale nemohu říct, nezlobte se,“ řekla, když ji Kroměřížan s obrázkem konfrontoval.
Metro má mít podle dokumentu tři trasy a hotovo má být do konce dalšího rozpočtového období EU, tedy nejpozději v roce 2020. Náklady na jeho stavbu se odhadují na 45 miliard korun.
„(Europoslankyně) Olga (Sehnalová) slíbila, že EU to dá mezi strategické projekty (transevropské dopravní sítě) TEN-T,“ naznačil Kroměřížanovi jinak dobře informovaný bruselský zdroj, odkud chce město většinu peněz na stavbu vzít.
Z dokumentu vyplývá, že rada města už záměr schválila, a to včetně názvů zastávek. Autorem dopravní koncepce je podle materiálu přední expert na zavádění radikálních změn bez ohledu na ty, koho se týkají – Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID).
„Nic vám k tomu neřeknu. Z čistě dopravního hlediska jsou ale navržené trasy ideální,“ sdělil Kroměřížanovi Václav Šiktanc z odboru plánování ROPID, který je v tajném dokumentu uváděn jako autor koncepce. Šiktanc připouští, že navržené schéma může někoho dráždit, podle něj je však výhodou fakt, že na ně mohou paprskovitě navazovat trasy autobusové MHD.
Tvrdé kritice podrobil plán opoziční zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL). Projekt označil za „největší tunel v dějinách Kroměříže.“ „Stačí se podívat na jméno jedné zastávky, a je to jasné,“ uvedl bez bližšího vysvětlení. Stavbu odmítá jako takovou, město by ale podle něj mohlo mít metro o polovinu levnější, kdyby trasy byly pouze dvě a měly tvar latinského kříže.
Zastupitel Richard Kreml (SZ) naopak metro chápe jako ekologický způsob dopravy. Také navrhované schéma označil za „svým způsobem elegantní.“ S Motyčkou ale sdílí obavy o náklady na stavbu.
„Na desetiprocentní povinnou finanční spoluúčast město nemá peníze. A i kdyby si na polovinu z toho vzalo úvěr a druhou by rozpustilo mezi zákazníky v jízdném, při pětileté udržitelnosti evropských projektů, jakým má kroměřížské metro být, by podle našich propočtů vyšla jedna jízdenka na tři a půl tisíce korun,“ řekl Kreml po seznámení s dokumentem.
ROPID Kremlem spočítané náklady na jízdné nepřímo potvrdil. „Na základě našich zkušeností jsou přiměřené,“ uvedl Šiktanc. Držitelé Karty Kroměřížana, s kterou projekt po vzoru pražské Opencard počítá, by však podle něj měli jízdné o pět procent levnější.
(Ve velkém rozlišení si mapu metra můžete prohlédnout po kliknutí na obrázek)