Už v roce 2011, když se stal tajemníkem Městského úřadu v Kroměříži František Dočekal, objevila se kolem něj řada otázek. Dodnes nejsou uspokojivě vysvětleny, naopak, některé další přibývají.
Připomeňme si, jak se bývalý komunistický policajt na toto místo dostal. Tajemník městského úřadu, to není nějaká šedivá myš, je to vlastně ředitel úřadu. To měl být také důvod změny. Starostka Daniela Hebnarová chtěla mít na tomto postu mladého, energického, moderního a jazykově vybaveného manažera. Tyto předpoklady tehdejší tajemník Josef Menčl opravdu nesplňoval. Avšak Dočekal je nenaplňuje také. Ovšem vyhrál výběrové řízení. Přihlásilo se do něj kromě něj jen pár outsiderů a jednooký se tak stál králem. Nikdo nevysvětlil, proč byl o tak lukrativní místo minimální zájem. Ale ovšem, jedno vysvětlení tady je a bylo už tehdy: o konkurs nebyl zájem, protože bylo jasné, jak dopadne.
Zároveň byla zahájena jakási nová tradice. Od té doby jsou totiž na kroměřížské radnici všechna výběrová řízení (s nimiž už má co do činění nový tajemník), jaksi podivná a podobná tomu prvnímu. Prozatímního vrcholu jsme se dočkali na podzim, kdy šéfem městských strážníků komise vybrala muže vyhozeného z téhož místa v Uherském Brodu a ředitelem sportovišť zastupitel Karel Holík, který se až do té doby zapřísahal, že jím nebude. To sice asi nepadá na vrub páně tajemníka, je to však obraz personální politiky radnice. Ten měl Dočekal zlepšovat, děje se však opak. Začalo se propouštět, a to dost bezohledně. Na druhé straně však i přijímat, v některých případech se dostali na úřad lidé, u nichž se ukázalo, že na to nemají. A mluví se o protekci.
Personální zemětřesení na radnici vyvolalo nevoli. Ta se dala čekat, ale ne v takové míře. Je totiž téměř absolutní. Mnoho úředníků v Dočekalovi vidí zkázu a tvrdí, že chod úřadu svými nekompetentními kroky paralyzoval. A někteří policisté říkají, že totéž se stalo na policejním ředitelství ve Zlíně, kde se také snažil o reformu a dodnes to tam prý po něm dávají dohromady. Spekulace? Samozřejmě Těžko vám nějaký šéf odboru do médií něco takového pod svým jménem potvrdí, mimo záznam vám to však řekne skoro každý. A pokud jde o ta výběrová řízení, jedno z nich popsal skvěle na tomto blogu Josef Hanák.
Původní idea o mladém, schopném a moderním manažerovi se nám zvrhává do absurdní frašky. Tento obrázek nám ještě dokreslí VIP značka na Dočekalově autě, ale zejména jeho verbální projev. Kdo slyšel například na schůzi zastupitelstva jeho zdůvodňování, proč by si měla radnice objednat nový informační systém, ten asi nevyšel z údivu dodnes. Z jeho slov se nedalo vyvodit naprosto nic, byly to jen jakési akustické klikyháky. A podobně hodnotí úředníci na radnici i o jeho pokyny.
Nezodpovězenou otázkou je i Dočekalova minulost. Ponechme stranou, že si vedení města vybralo na místo, kde se rozhoduje o personálních otázkách bývalého komunistu, patrně podivnější je, že nechce slyšet o podezření z minula, které je po Kroměříži rozšířeno už řadu let. Říká se, že ještě jako okresní policejní ředitel zavinil v opilosti dopravní nehodu, kterou však potom jeho kolegové šikovně vyretušovali a zametli. Pan Dočekal tvrdí, že nepil, což vyšetřování jak policie, tak i inspekce, potvrdilo. Nedělejme soudce, všimněme si něčeho jiného. Vedení města tvrdí, že o žádné nehodě nic neví. Logické by bylo, kdyby zvolilo jiný postoj a tvrdilo totéž, co sám Dočekal. Ale hrát hru na nevědomost je krajně nevěrohodné. Kroměříž je malé město a o té nehodě ví kde kdo.
Tím jsme zároveň u klíčové otázky, na niž také chybí odpověď: kdo a proč Františka Dočekala do té funkce dotlačil? Jeho schopnosti to nebyly, to prokázal čas i on sám. Možná se ten údajný škraloup z minulosti dobře hodil, jaksi dopředu zavazuje. S člověkem, na kterého se něco ví, se snadno manipuluje. To nás však zákonitě dovede k otázce, kdo je tím manipulátorem? Víme, že na radnici vládne velká koalice. Teoreticky. V praxi jsou patrně za touto fasádou další hybatelé. Ve městě, kde po volbách parkují auta některých místních podnikatelů poblíž vyjednávacích místností a kde mocní, kteří nekandidovali a nebyli zvoleni, obcházejí ty zvolené a nabízejí jim místo tu v městské radě, tu v nějaké komisi či výboru, zřejmě takové síly existují. Důkazy však zatím ne. To by museli promluvit ti, jimž bylo něco takového nabízeno. Ale to neudělají, protože na to nemají svědky.