07. 03. 2013 - Karel Toman, ml.
Od piva to zná každý a dámy prominou. Je tu bordel. Pravá ruka občas neví, co dělá levá, o nějaké vizi města nemluvě. Tento týden ale naznačil malou revoluci: radnice si to uvědomila a najala poradenskou firmu, která jí má pomoci to změnit.
Může to skončit vyhozenými penězi. Zároveň to je ale něco, co tu od pádu komunismu nikdo nezkusil: dát tápajícímu městu cíl. Jeho základy se začaly rýsovat na veřejných jednáních tématických pracovních skupin už tento týden.
Kroměříž jakoby si třela rozbitý nos. Odchod armády, konec okresů, ekonomická krize a splasklá bublina života na dluh odsud v tichosti odnesly stovky kvalifikovaných pracovních míst a s nimi i mladé rodiny a jejich útraty v obchodech. Kroměříž zjistila, že je chudá, stárne a vůbec neví co s tím. Naděje v Holešovskou zónu vyprchává.
Duch téhle kocoviny byl cítit i tento týden v zasedačce radnice kdy poradenská firma DHV přednášela silné a slabé stránky města, jak jí je v dotaznících popsalo zhruba 470 Kroměřížanů. Korektním slovníkem své závěry popsala mimo jiné slovy jako „absence systematického přístupu,” „roztříštěnost a neprovázanost aktivit” nebo „nedostatečná personální kapacita."
Výsledkem mise DHV v Kroměříži má být podle šéfa společnosti Radima Gilla seznam ne víc než pěti priorit. Vzniklý dokument má ale také obsahovat kroky, jak těchto priorit dosáhnout (předchozí plán z roku 2010, na jehož aktualizaci DHV od letošního ledna pracuje, takový „návod k použití” neměl). Takový zvenčí dělaný dokument „o nás a s námi” má přitom pro Kroměříž potenciálně velkou výhodu. Může totiž fungovat jako něco, co tu roky chybí: konsenzus na dlouhodobých cílech města. Ty tady zatím chybí, protože je nahradily krátkodobé zájmy znesvářených skupin vlivných podnikatelů v pozadí. Že se však i v tomto ohledu něco mění, naznačuje nové soukromé výstaviště, které má podle starostky potenciál potenciál přitáhnout do města až 200 tisíc lidí ročně.
To skutečně důležité se proto bude dít na veřejné schůzce v dubnu, kdy začnou padat návrhy priorit města i kroků k jejich dosažení. Nepřímo půjde i o evropské dotace, protože právě projekty zahrnuté do strategických plánů měst mívají přednost. Bude takovým projektem nový silniční most přes Moravu, který i podle šéfa DHV městu chybí? Naváže tento most na obchvat? Nebo je obchvat nesmysl a město potřebuje spíš sběrnou silnici po obvodu, jak na radnici prohlásil jeden z diskutujících?
Tady se ale zároveň ukazují limity chystaného plánu. Další z diskutujících totiž namítl, že touto metodou vzejdou priority města z názorů několika respondentů, zatímco by je měli určit experti. Šéf DHV mu později dal nepřímo za pravdu, když řekl, že přes 40% Kroměřížanů ztotožňuje rozvoj města s investicemi, stavbami nebo opravami památek.
„Lidé nejsou zcela přesvědčeni o tom, že význam cestovního ruchu je velký. Přitom jde o ekonomickou příležitost a impuls pro rozpočty měst,” shrnul Gill výsledky průzkumu.
O tom, že Kroměříž svou roli v turismu coby průmyslového odvětví moc nechápe, svědčí i fakt, že ho pracovní skupina řešila spolu s problematikou kultury, jejíž zástupci se na jednání cítili jako outsideři a skoro se nedostali ke slovu. Sám Gill přitom prosazoval, aby turismus řešila pracovní skupina zabývající se ekonomickými problémy města, byl ale přehlasován. Starostka Daniela Hebnarová si přisadila. „Turistický ruch je tady téměř nevhodné slovo a je strašně těžké se přes toto vnímání dostat," řekla.
Napojení Kroměříže dálnicí D1 na Brno a v budoucnu na Ostravu přitom podle Gilla nadobro mění mapu spádovosti na celé Moravě. „Města, která protla dálnice, jako jsou Velké Bílovice nebo Humpolec, toho vužila k rozvoji malé kongresové turistiky pro školení nebo setkávání firem z velkých měst,” řekl. Samotné památky totiž podle něj nepřimějí víc lidí utrácet v Kroměříži víc peněz.
Sakumpinkl má být plán hotový v polovině července, jestli ale k něčemu bude, záleží nakonec opět na politicích. „Pokud se bere vážně, má plán pro město velký význam,” řekl mimo jiné Gill. Dořekněme to za něj po našem. Pokud dokument nevezme za svůj veřejnost, politici zprava a zleva a také vlivní lidé v pozadí, po výměně stráží z něj bude cár papíru za půl mega. A na bordel se tu bude nadávat dál.