11. 03. 2013 - Karel Toman, ml.
Tohle je první díl seriálu o tom, jak by podle nás město mohlo za pár let vypadat. Je to seriál otevřený, každý z vás nám může do mailu napsat svůj vlastní díl. Nakonec to všechno pošleme firmě DHV, která pro radnici sestavuje strategický plán rozvoje města. Prý o nápady Kroměřížanů stojí.
Firemní inkubátor
Když firma DHV shrnovala slabiny Kroměříže, jmenovala mimo jiné odchod mladých za prací, chybějící podporu malému podnikání, či odstup mezi veřejným a soukromým sektorem. Mezi příležitostmi naopak uvedla revitalizaci opuštěných prostor (tak zvaných brownfields) a spolupráci s jinými městy. Všechny tyhle věci by mohl firemní inkubátor propojit.
Není to žádný nový vynález, vznikl už roku 1959 v USA, v Kroměříži o něm údajně svého času uvažoval první porevoluční starosta Petr Kvapilík. Je to vlastně pár kanceláří se symbolickým nájmem, plus nějaká ta místnost ke školení a prezentacím. A také s bezplatnými konzultacemi pro začínající podnikatele.
Jeden inkubátor funguje ve Zlíně, ten kroměřížský by mohl být třeba jeho „frančíza”. Vzniknout by mohl ve dvou třech místnostech, třeba v rámci komplexního řešení poslední kasárenské budovy, která městu zůstala. Podle serveru Podnikatel.cz lze k založení inkubátoru využít dotací EU.
Inkubátor by tak mohl pomoci k vlastní firmě navrátilcům z vysokých škol doma a ve světě nebo třeba šikovným borcům z COPTu, holkám z hotelovky nebo absolventům veteriny. Například student Martin Výmola z COPTu bude letos se svým projektem inteligentních domů reprezentovat kraj v celostátní soutěži ENERSOL v Chebu. Pokud město někomu takovému pomůže rozjet tady firmu, šance, že tu i s rodinou zůstane a dá několika dalším lidem práci, vzroste.
Podle DHV by právě vznikající strategický plán měl obsahovat nanejvýš pět priorit. Pokud jednou z nich bude podpora drobného lokálního podnikání, tento nápad by spadal právě sem.
Turistické balíčky
Kroměříž neumí prodat svůj potenciál pro turistický průmysl. Na projednávání strategického plánu to zaznělo opakovaně. Nástroj, který to umí, existuje roky a používají ho dokonce i města a kraje. V Česku ho zavedl Tomáš Harabiš a jeho Valašské Království a jmenuje se turistické (zážitkové) balíčky. Na prvním pokusu o něco podobného už údajně pracuje i kroměřížská radnice.
Stačí chvilka hry na „destinační management.” Zkuste si třeba sestavit balíček „Adrenalin.” Stačí tam hodit motokáry (Bílanská ul.) seskok padákem (letiště), vyhlídkový let (tamtéž) projížďku na koni (Kostelany nebo Těšánky), nebo paintball (Žopy), a proložit to večerním posezením třeba v zámeckém sklepu. A samozřejmě hotel. A máte víkendový pobyt, který jde koupit kliknutím myši. To samé pro balíček „Gurmán,” „Aktivní rodina," „Welness" nebo třeba „Na kole po Hané.” Dnes už to v Kroměříži opravdu jde. Teoreticky.
Je tu ale jedna úplně nová příležitost. Po D1 se do Kroměříže dostanete pod hodinu ze dvou z čtyřky největších měst v Česku: z Brna a v budoucnu i z Ostravy. Nejen podle šéfa DHV si to doslova říká o rozvoj malé kongresové turistiky, ke které má navíc město v UNESCO kromě bezkonkurenční atmosféry taky dost vhodných sálů. Kroměříž by tak mohla se soukromými subjekty vytvořit třeba pět „kongresových balíčků” - od „školení” pro 10 až 25 lidí přes „seminář" pro 100 lidí, až někdy možná po „kongres” pro 500 lidí. Pokud bude jednou z priorit města rozvoj jeho turistického potenciálu, balíčky by mohly být způsob.
Energetické úspory
Opět nic nového, noviny jsou toho plné. Na energiích jde šetřit nejenom zateplováním, spoustu měst nakupuje energii v aukcích a umí tak ušetřit miliony. Třeba Židlochovice chtějí do hromadné aukce zapojit i občany, kteří tak mají v budoucnu na plynu ušetřit podobně jako městská pokladna. A pak jsou tu tradiční energetické úspory. Vláda nedávno vyhlásila, že vypíše nové kolo programu Zelená úsporám, kde budou upřednostňovány veřejné budovy.
Radnici by proto prospěl energetický audit příspěvkových organizací. Pro ty s největšími fakturami za energie by radnice měla postupně usilovat o maximum dotací na zateplení či alternativní zdroje energie jako jsou solární ohřev či tepelná čerpadla. Pokud bude prioritou města něco jako udržitelný rozvoj, energetické úspory by k němu měly patřit. Inkubátor, balíčky, úspory ani jakýkoliv jiný nápad ale nebude mít smysl, pokud půjde o malou domů pro místní kamarády. Všechno musí probíhat transparentně.
Jak už tu padlo, jde nám o hru na moderní identitu Kroměříže. Hru vážně míněnou, protože šance prosadit podobné návrhy do strategického plánu města je jen do dubna. Tehdy se nad nimi bude konat veřejné jednání. Jestli jsme někde udělali přešlap, hvizd vaší píšťalky očekáváme v diskusi. A pokud máte vlastní nápady, pište, mičuda je na vaší straně.