18. 03. 2013 - Petr Gremlica
Chtěl bych, aby byla Kroměříž více otevřená. Aby byly všechny smlouvy, zadávací dokumentace, nabídky uchazečů i výsledky výběrových řízení na internetu. Tyto kroky zabrání zbytečnému plýtvání financí a nebo manipulaci ze zakázkami.
Zavedení tohoto systému je levné a rychlé. Jako podnikatel se například podívám za kolik město nakupuje zalévání květin na úřadech a můžu nabídnout nižší cenu. Zvýšila by se zodpovědnost politiků ale mohlo by to vést ke změně vnímání politiky jako otevřené služby. Zveřejňování smluv je ale jen začátek procesu k otevřené radnici.
Kdy jsou data otevřená?
Data jsou otevřená, pokud je město (nebo třeba úřad) nabídne bez jakéhokoliv omezení, zdarma a ve strojově zpracovatelném formátu. V těchto datech pak můžou automatické programy hledat a spojovat zajímavé informace, které nejsou na první pohled vůbec zřejmé. Do technických podrobností se tu ale pouštět nebudeme.
Kde to už funguje a co z toho kdo má?
Ve světě se tento způsob fungování veřejné správy už rozjíždí, u nás v české republice to jde zatím hodně pomalu.
Nedůvěra úředníků nebo politiků je pochopitelná - nikdo nemá rád, když se jim dívá pod prsty. Ale uvedu klasický příklad:
Britské úřady začaly zveřejňovat anonymizovaná, ale podrobná data o výsledcích operací srdce v jednotlivých nemocnicích. Data ukázala, že výsledky operací se dle nemocnic výrazně liší. Odpovědné orgány se tak zasadily o zlepšení situace a během pěti let klesla úmrtnost při operacích srdce o 21 %.
Pár příkladů aplikací založených na otevřených datech z praxe:
Náš stát - český katalog desítek aplikací pracujícími s otevřenými daty (jen je potřeba mít k dispozici data)
Semily - Semily a jejich archiv zakázek.
Otvorene zmluvy - Příklad ze Slovenska - možnost porovnání za kolik se kde nakupuje a tím lepší vyjednávací podmínky pro úředníky a politiky.
Palo Alto a jeho soubor aplikací, které tam fungují - spotřeba energie, otevřený rozpočet atd.
Jen pro vysvětlení - tyto aplikace nevyvíjí město nebo stát, ale jen poskytnou data. Šikovný programátor nebo tým lidí může data zpracovat a dokáže z nich vyčíst a ukázat něco podstatného.
A jak je to u nás v Kroměříži?
Zatím bohužel poskrovnu. Nějaké smlouvy vystavené jsou, ale je jich jen pár a navíc to jsou jen naskenovaná PDFka (zveřejněná, ale ne otevřená data), ve kterých se nedá nic nalézt. Město samo o sobě ani nějaký velký zvrat na poli otevřených dat neudělá, ale tím, že je bude zveřejňovat správně, tak může třeba ušetřit nemalé peníze na zakázkách.
První vlaštovkou by mohl být nový elektronický systém zadávání zakázek:
E-ZAK (prozatím je ale prázdný)
Zdroje:
Otevřená data
Datablog
Otevřená data ve státní správě (PDF)