04. 04. 2013 - Vojtěch Navrátil
Na čtvrtečním jednání kroměřížských konšelů panovala zpočátku ospalá atmosféra, kdy se jeden ze zastupitelů věnoval více než projednávaným bodům luštění křížovky v MF DNES. Do toho ještě občas zapraskal mikrofon, když ho někteří z hovořících nevědomky drželi špatně.
Spád jednání nabralo, kdy se začaly probírat „trojkové“ body v programu. Město tak pošle do zanikající Správy majetku města Kroměříže, jak již bylo minule avizováno, další peníze: tentokráte 750 tisíc pro poslední odcházející zaměstnance. O další peníze náměstek ředitele Kroměřížských technických služeb Petr Sedláček přijde říci asi na přespříští zastupitelstvo, jelikož budou muset vracet přeplatky na zálohách. Což bude minimálně 1,2 milionu.
Jednoznačně nejvíce času zabral bod týkající se možnosti „podání žádosti o dotaci a financování projektu Dům filmu a pohádek Kroměříž“, kterýžto měl být umístěn ve sklepení kina Nadsklepí a to zrekonstruováno. Dle starostky Daniely Hebnarové (ODS) měly v ROPu zůstat před jeho plánovaným zrušením ještě nějaké peníze, tak zjišťoval v městech jak pomoci cestovnímu ruchu. Dle materiálu pro zastupitele, v části, kterou veřejnost nedostává k dispozici, chtělo město zřídit ve sklepení elektrický vláček či zrcadlovou síň podobné té, která je v Praze na Petříně. Původně zamýšlené pivní lázně či galerie a kavárna by neprošly kvůli tomu, že by to bylo bráno jako veřejná podpora, tak si vedení města uvědomilo, že „Kroměříž je také městem filmu.“
Rekonstrukce sklepení není prý nutně potřeba, ale je škoda nevyužít těchto peněz. Celý projekt měl i s rezervou vyjít max. na 30 milionů, z čehož by město žádalo o 21 milionů a dle projektového manažera Davida Sousedíka by tam mohly být i tvůrčí dílny a o prostor by měly mít zájem i mateřské školky. Proti návrhu se v diskusi postavili zastupitelé Vladimír Křemeček (KSČM) a Pavel Motyčka (KDU-ČSL), kteří v podstatě shodně pravili, že investovat v Kroměříži je více potřeba jinde.
Naopak radní Lenka Mergenthalová (TOP 09) nápad podpořila s tím, že by se tam dal stejně jako v Liberci vybudovat iQpark. Další ze zastupitelů Richard Kreml (SZ) na to namítl, že iQpark by byl vhodnější v budově na Hanáckém náměstí, která je nevyužitá a jsou tam větší prostory. K tomu se připojil i již zmíněný Motyčka s tím, že pracovní skupina, která v záležitosti využití budovy na Hanáckém náměstí vznikla, jíž členkou má být i nově starostka, „počítá“ s iQparkem právě zde.
Na popud exstarosty Petra Dvořáčka (ODS), který prohlásil, že je třeba peněz z ROPu, pokud to půjde, využít, ale na něco úplně jiného než na Nadsklepí, podal pak protinávrh, aby se místo toho podala žádost na rekonstrukci poloviny zmíněného domu na Hanáckém náměstí. Nakonec jej ale stáhl, jelikož by nešel moc dohromady se zbytkem usnesení, jak bylo koncipováno, a po pravdě řečeno by ani nešlo do konce dubna, kdy končí termín pro podávání žádostí, projekt vypracovat a hlasovalo se tak pouze o původním návrhu.
I přestože byla vyhlášena před hlasováním desetiminutová přestávka, během níž radní Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž) setrvala v dlouhém hovoru s komunistou Křemečkem, i přes výzvy radní Miroslavy Noskové (ČSSD) a zastupitele Jaroslava Adamíka (KSČM), že dneska o nic de facto nejde, jen se podá návrh a příště se to může zamítnout, a trochu sentimentální „závěrečnou“ řeč starostky se pro návrh na podání žádosti 14 rukou nenašlo. Chyběla jedna, kterou by jindy asi dodal „spolehlivě“ hlasující zastupitel Karel Holík (ČSSD), leč byl nepřítomen kvůli nemoci.
A pokud by si chtěl poslechnout někdo ze čtenářů audio záznam z tohoto jednání zastupitelů, tak má smůlu, jelikož to bude asi ještě trvat dlouho než se to na webu objeví. Na webu města se totiž zatím neobjevil ani záznam z prvního nahrávaného zasedání. Kroměřížanu se podařilo zjistit, že důvodem je probíhající úprava. I v audiozáznamu je totiž údajně třeba anonymizovat osobní údaje, na což prozatím nejsou volné personální kapacity.