20. 06. 2013 - Karel Toman, ml. MFDnes
Vsetínský podnikatel a člen strany zelených Michal Berg se problematice otevřených dat věnuje dva roky. Přístup k datům veřejné správy prosazuje od vládní úrovně po obce spolu s nevládními organizacemi Open Society Fund nebo Transparency International.
K čemu je dobré mít na webu měst zveřejněné faktury a smlouvy?
Mnohem důležitější jsou smlouvy. Při běžném projednávání se totiž všechny věci nedostanou ven. Takto si ale každý může zkontrolovat, jestli například město nenakupuje některé služby výrazně předraženě. Nebo zda naopak neprodává svůj majetek za nějakých podezřelých okolností. Město tím taky šetří náklady. Hodně lidí si totiž nechává smlouvy vyžádat přes zákon 106 o svobodném přístupu k informacím. Úředník ji pak musí vyhledat zpracovat a zveřejnit. To při automatickém zveřejňování smluv odpadá.
V Liberci tvrdí, že samotné smlouvy nestačí, že je potřeba je porovnat s fakturami. Souhlasíte?
Ano. Některé smlouvy jsou totiž rámcové a jednotlivá plnění z nich nevyčtete. Podrobnější kontrolu tak lze provést až na úrovni jednotlivých faktur. Těch je ale výrazně více než smluv, takže hodně záleží na tom, jak si je město zabuduje do svých informačních systémů. Je důležité, aby je systém uměl automaticky zveřejňovat a nepřinášel nějakou další práci. První argument zástupců měst, proč faktury nebudou zveřejňovat, je totiž ten, že by s tím měli moc práce.
Ušetřit se údajně dá i zveřejňováním zakázek. Jak?
Dnes se veřejné zakázky musí podle zákona zveřejňovat až od určité úrovně. Když ale město poptává něco menšího, může oslovit jen uzavřený okruh několika dodavatelů. V městech, která své zakázky zveřejňují na webu všechny, došlo k úspoře tím, že do menších zakázek se hlásí stále víc dodavatelů, což cenu tlačí dolů.
V čem je lepší rozklikávací rozpočet než ten, jaký mají na webech obce dnes?
Stávající rozpočty jsou pro občany velmi složitě čitelné. Může tam být třeba výdaj v řádu desítek milionů korun na investice nebo dopravu, není tam ale přímo rozepsáno, na kterou zakázku to jde. V ideálním rozklikávacím rozpočtu jsou rozepsány všechny investiční akce, které město za rok udělá, a u každé si můžete kliknout na smlouvu a faktury, které se k ní vztahují.
Není právě to, že otevřenost dat omezuje politikům moc, důvod, proč se jí brání?
Asi ano. Přínosy otevřených dat jsou v zásadě tři. Ten první, na který narážíte, napadne asi každého: zvýšená kontrola nakládání s veřejnými penězi má protikorupční efekt. Jsou ale ještě dva velmi důležité efekty otevřených dat. Druhým přínosem tedy je lepší správa, to znamená lepší služby za stejné peníze. Pokud totiž budou otevřená data používat sami úředníci měst, mohou navzájem porovnávat, jak to dělají jinde. Protože si budou moci přečíst smlouvy, uvidí, že stejné služby dělá stejná firma někde jinde levněji. A řeknou si aha, na tomhle bychom mohli ušetřit. A konečně třetí efekt spočívá v tom, že přístup k otevřeným datům může vytvářet nové služby, které mohou sloužit neziskové nebo i komerční sféře.
Co si pod takovou komerční službou představit?
Třeba webové aplikace. Třeba v Británii mají k dispozici data hodnotící kvalitu nemocnic a zdravotnických zařízení. Firma, která se v nich vyzná, je dokáže lidem zprostředkovat ve zpracované podobě a nechává si za svou analýzu zaplatit. Pro veřejný sektor je to jakási zpětná vazba. Pokud jde o příklad zlepšení veřejné správy, v Prešově třeba zveřejnili seznam a adresy registrovaných psů. To mělo za následek, že se jim zvýšily příjmy z poplatků za psa, protože sousedé si mohli zkontrolovat, jestli pes, který bydlí vedle něj je nebo není registrovaný. Na Slovensku jsou v otevřených datech obecně dál než my. Na stránkách Prešova mají celý katalog dat, která mohou zveřejňovat. Ideálem je pak Vancouver v Kanadě, kde mají speciální sekci, která se tomu věnuje.
Slováci mají přímou volbu starostů, otevřená data i speciální protikorupční soud. Nepředběhli nás v otevírání veřejné správy?
Myslím, že to tak je. Můj pocit je, že to vzniklo tím, že situace s korupcí tam byla horší, než u nás. Za vlády paní Radičové se jim podařilo posunout některé věci dál, než nám. Čím horší to tam bylo, o to lepší tam na to teď mají nástroje.
Rozhovor byl psán pro MFDnes