28. 06. 2013 - Vojtěch Navrátil
Ač mělo čtvrteční zasedání kroměřížských konšelů a konšelek na programu celkem 31 bodů, pořádnou diskusi z nich vyvolal jediný.
Před ním zastupitelé schválili záměr prodeje domu na Rostislavově ulici, který se slovy starostky Daniely Hebnarové (ODS) nám povedlo (od předchozích neplatících nájemníků) vyčistit. Malou vadou na kráse je, že územní plán stále počítá s tím, že v těchto místech, kde stojí tento dům, povede komunikace. Dále v rámci povodňové pomoci poslali zastupitelé Letům u Prahy, Hořínu, Vrbnu a Bechyni poslali celkem 100 tisíc či jedna ze zastupitelek si postěžovala, že v materiálech se v předkládaných mapách nedá moc vyznat.
Onen jediný bod, který vyvolal tu větší diskusi, se týkal záměru zveřejňování faktur města. Když jej už minule předkládal zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL), tak na návrh starostky bylo schváleno, aby návrh nejprve projednali radní a zjistili možné právní závady. Tehdy jsem se ptal, zdali to nedopadne jak v sitcomu „Jistě, pane ministře“, kde celá státní správa byla také horlivě pro jeden z návrhů ministra Jima Hackera, ale když přišlo na věc, tak konkrétně v jejich úřadě to vždycky z nějakého „odůvodnitelného“ důvodu nešlo splnit. A přesně tak to i (alespoň pro dnešek) dopadlo.
Záměr zastupitele Motyčky a občanského sdružení Kroměřížan.cz, které se s ním účastnilo předběžných jednání s tajemníkem, byl, aby od 1. září letošního roku byly v měsíčních výpisech ze systému Gordic zveřejňovány na webu všechny faktury města od 20 tisíc s tím, že do budoucna by chtěli, aby byly online zveřejňovány i smlouvy. Jak pravil posudek, který vypracoval Ekologický právní servis a podobný názor prezentovala na zastupitelstvu i vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veronika Škrabalová, žádný právní problém v tom není. Přesto radní Lenka Mergenthalová (TOP 09) navrhla tento návrh vzít jen na vědomí kvůli tomu, že jsou tam ještě nějaké legislativní problémy a rada také pracuje na svém vlastním návrhu, jak pravila komplexním, do kterého by se zahrnula i připravovaná legislativa a hlasovat by o něm zastupitelstvo mělo na konci srpna. V tom ji podpořil tajemník František Dočekal a zastupitel Vladimír Křemeček (KSČM), jehož expozé zas jednou začínalo jím častou užívanou úvodní větou: „Já tento návrh podporuju“. Další komunistická zastupitelka Esma Opravilová navrhla Motyčkův návrh stáhnout s tím, že obsahuje chyby. Na slova zastánců protinávrhu Mergenthalové o tom, že když to schválí až na konci srpna, tak to vzhledem k účinnosti Motyčkova návrhu od 1. září bude mít stejný význam, kontroval lidovecký zastupitel, že dvouměsíční vakuum je lhůta na to, aby byl čas na změnu smluv a ten bude potřeba i v případě schválení „radničního“ návrhu až na konci srpna. A vyjádřil rozhořčení nad tím, že věc se zase odkládá. Starostka se nakonec snažila situaci uklidnit řečí v níž pravila, že toto není největším problémem města, Kroměříž není korupčním městem, občany trápí naprosto jiné problémy a když to schválíme v srpnu, tak to dopadne stejně.
Většina zastupitelů si tedy nad tím „umyla ruce“ a schválila protinávrh Mergenthalové, který je poměrně „originální“ v tom, že má počítat s dosud neschválenou legislativou, zvlášť za nynější politické situace, kdy ještě není stoprocentně jisté, že předčasné volby přeci jen nebudou a návrh tak automaticky s rozpuštěním sněmovny nespadne pod stůl. V kuloárech se dalo nakonec doslechnout i to, že výsledný „radniční“ návrh se od toho Motyčkova nějak moc lišit nebude a v celé věci jde jen o to, kdo bude jeho předkladatelem.
V úplném závěru starostka rovněž pohovořila i o „pomníku nynějšího vedení města“, tedy o kauze pódia na Velkém náměstí. Kvůli vyšetřování Policie ČR nemohla dle svých slov říci vše co ví a krom jiného město se v současné době snaží jednat s představiteli ROPu, zdali by nešel pozměnit projekt pódia.