Radniční fraška na téma „jsme pro zveřejňování faktur“ se dostala do dalšího dějství. V květnu byl návrh Pavla Motyčky (KDU-ČSL) shozen ze stolu většinou zastupitelů s tím, že všichni jsou pro, ale musí se zjistit, zdali neexistuje právní problém. Ten se nevyskytl, jak dokládalo zastupitelům rozeslané stanovisko Ekologického právního servisu, vystoupení vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veroniky Škrabalové na zastupitelstvu, ale i souhlas tajemníka Františka Dočekala na jednání s Motyčkou a zástupci Kroměřížana s právní čistotou návrhu. Radní a krajská zastupitelka Lenka Mergenthalová (TOP 09) tedy navrhla tento návrh vzít jen na vědomí a jako důvod si vybájila to, že jsou tam údajně ještě nějaké legislativní problémy a rada také pracuje na svém vlastním návrhu - jak pravila „komplexním“ - do kterého by se zahrnula i připravovaná legislativa. Tatáž radní pak své vývody sebeoslavně prezentovala i v tiskové zprávě, kterážto tvrzení v ní obsažené jsem následně rozporoval jakožto dosti "zavádějící".
Dalším dějstvím této frašky je návrh kroměřížských radních, který je konečně na světě. Nedá mi to nezmínit, že jedním ze zaklínadel, a to velmi bizarním, pro vypracování radničního návrhu bylo pro radní Mergenthalovou to, že oproti tomu původnímu se ten správný „musí opírat o připravovanou novelu Zákona o obcích.“ Již na červnovém zastupitelstvu jsem v diskusi zastupitele marně upozorňoval, že v případě vyhlášení předčasných voleb spadne veškerá „rozjednaná“ legislativa pod stůl, ale i tak by bylo vážně ve hvězdách, zdali by tato vládní novela (od začátku letošního roku se nepohnula ani do prvního čtení) vůbec byla do řádných voleb schválena a mohlo se tak uvažovat o tom, že by šla využít. Poslanec Jan Farský (zvolen za TOP 09) mi ostatně k jejímu osudu ještě před rozpadem sněmovní „stojedničky“ v mailu napsal: „V případě vládního materiálu neočekávám jeho přijetí.“ Není tedy žádným velkým překvapením, že návrh vedení města neobsahuje nového z připravované legislativy nic, naopak jde ještě proti jejímu duchu.
Nyní ale už ke srovnání samotných návrhů, k jejich podstatě a k tomu jak z tohoto opatření chce vedení města Kroměříže udělat opatření naprosto bezzubé, kdy se vlk nažere a koza zůstane celá. Původní Motyčkův návrh byl v základních rysech podstatě zkopírován, když ten předpokládal, že od 1. září bude město zveřejňovat v měsíčních intervalech výpis uhrazených faktur (od 20 tisíc výše) z účetního systému Gordic. Radniční návrh předpokládá, že faktury od stejné výše částky se budou zveřejňovat od stejného data (bohužel se oproti např. v Hodonínu nedozvíme za co platba proběhla). Vlastní oběma návrhům je rovněž i to, že do smluv mělo být nově zakomponováno ustanovení, že smluvní strany souhlasí se zveřejněním plateb na webu města, čímž by tedy automaticky každý dodavatel bez výjimky dával souhlas se zveřejněním částek, jež by mu radnice proplatila. Je to podmínka, která měla dát občanům města vzkaz, že když se chce někdo ucházet o veřejné peníze, musí se takříkajíc svléct do naha.
Radním se to ale zjevně nějak nepozdávalo a tak k tomu na závěr vložili i větičku v následujícím znění, která z celého opatření činí naprostý paskvil: „V případě, že druhá smluvní strana nedá souhlas se zveřejněním výše uvedených údajů, nebudou tyto zveřejněny.“ Takže ve výsledku to může nakonec dopadnout tak, že o přehledu plateb ze strany města nebudeme mít o nic větší přehled než dnes a možné nepravosti v tomto ohledu půjde skrývat dále.
Není také moc jasné, zdali se veřejnost bude moci vůbec dozvědět o existenci faktury, s jejímž zveřejněním „druhá smluvní strana“ nedá souhlas. To je fakt už lepší neschvalovat nic.
Jasné, a to i slepému, je nyní alespoň konečně to, jakou motivaci měli koaliční zastupitelé a jejich věrní podporovatelé z KSČM při ztopení původního návrhu na zveřejňování faktur. Těm z nich, kteří se alespoň formálně hlásí k pravici, bych jen sdělil, že otevřenost má být údajně jejich hodnotou.