Na náš redakční e-mail došla následující zpráva:
Dovolte, abych reagovala na vykácení lesíku na Altýřích, které proběhlo podle mého soudu velmi nečekaně a rychle. Z přibližně 80 vzrostlých stromů a ještě většího množství menších kmenů bylo v uplynulých dvou týdnech vykáceno prakticky vše. Zůstalo asi 5 stromů, o kterých nevíme, jestli je to konečný stav.
Moje maminka bydlí na okraji Altýřů a celá situace ji velmi zasáhla. Když zjistila, že se má lesík vykácet, zalarmovala všechny, kteří by ještě mohli cokoli zvrátit. Dvakrát byla u paní starostky, ta měla být údajně jednou ve Zlíně, podruhé nemocná... Jednala s Ing. Císařovou i s p. Sedláčkem. Pozadí jejich argumentace se nám jeví podivné.
Z místních občanů nebyl nikdo o zamýšleném kácení uvědoměn. Mluvila jsem s paní Pískovskou, ta je z tak radikálního zásahu v šoku a také se jí to nezdá. Upozornila na některé skutečnosti, bez kterých se tak velký zásah neobejde. Nejsme si tedy jistí, jestli všechno proběhlo zákonnou cestou.
Každopádně lesík je pryč... Na přilehlém pozemku, který není ani ve vlastnictví města (patří olomouckému arcibiskupství) jsou složeny největší pokácené kmeny. Obrovské množství menších kmenů rozřezaných na části bylo v uplynulých dvou týdnech průběžně odváženo neznámo kam. Neumíme si představit, jakým způsobem budou odvezeny ty obrovské kmeny. K místu vede jen nezpevněná polní cesta v těsné blízkosti Kotojedky. Ta je také ve vlastnictví arcibiskupství. V jakém stavu bude po tom všem, si umíme všichni představit... Kroměřížské technické služby se tam chovají jako na svém. Také je problém to, že jediným přístupovým místem přes Kotojedku je starý mostek s omezenou nosností. Jestli po něm chce p. Sedláček dostat všechny kmeny pryč, tak to ten mostek nemůže chtít vydržet.Otázek k zamyšlení v této kauze je mnoho.
- Markéta
Dále nám pisatelka poskytla ke zveřejnění dopis, který o této situaci napsala její maminka - ke stažení zde
Tato kauza skutečně nabízí spoustu otázek. Podle katastrální mapy se jedná o „pozemek určený k plnění funkcí lesa“. Je možné, že z právního hlediska nedošlo k žádnému pochybení, natolik nejsem obeznámen s lesním zákonem. Jiná otázka je způsob, jakým se těžba děje. Přístup typu „srovnáme to se zemí a zase to znovu postavíme“, mi vždy připomene doby socialismu a velkých lánů, kterých jsme se doposud nezbavili. Ano, z ekonomického hlediska to asi bude nejefektivnější. Z hlediska péče o krajinu a biodiverzity rozhodně ne.
Dle údajného vyjádření pana Sedláčka prodej dřeva ani nepokryje náklady na tuto akci. Vyzná se někdo ze čtenářů v této problematice?