Letošní rok přinesl vedle jiných změn i zrušení obchodního zákoníku, kdy právní úprava akciové společnosti je součástí zákona o obchodních korporacích. Nově tak musí mj. u členů statutárních orgánů jejich smlouva obsahovat údaje o veškerých odměnách (a to včetně odměn ze zisku). Nejinak tomu bude i u členů představenstva a dozorčí rady Vodovodů a kanalizací Kroměříž (VaK), jejichž nové znění se bude schvalovat na valné hromadě na konci tohoto měsíce.
Při studování návrhu odměňování mě zaujalo především celkové procento ze zisku náležející jednotlivým členům těchto orgánů VaKu. Předseda představenstva má stanovena 3 % ze zisku, zbylí členové představenstva a předseda dozorčí rady 2 % a zbývající členové dozorčí rady 1 %. Při celkovém počtu jednoho předsedy představenstva, šesti jeho dalších členů (do roku 2004 byli čtyři), předsedy dozorčí rady a pěti dalších členů dozorčí rady (do roku 2001 byli čtyři) činí celkové procento, jež by jim mělo ze zisku připadnout, suma sumárum 22 %. Je to moc či málo? Pro srovnání se podívejme do minulosti.
Ze čtyř na třicet a takřka zpět
V obchodních rejstříku jsem dohledal výroční zprávy VaK do roku 1996 (vznikl na konci roku 1993). Jak se můžeme dočíst v tabulce, tak za léta 1996-98 vyplacené tantiémy činily na zisku 4,34 %, v letech 1999-03 se pohybovaly okolo osmiprocentní hranice. Za rok 2004, kdy valná většina zisku zůstala nerozdělena, aby se tak stalo v následujících dvou letech, se podíl tantiém na zisku mírně zvýšil na 9,62 % (od toho roku začaly už ale razantně růst, možná i v důsledku zvýšení členů představenstva, celkové částky vyplacené za odměny, pojištění a penzijní připojištění), aby se v následujících letech 2005-08 náhle takřka zdvojnásobil a v roce 2006 vyjádřeno i v penězích poprvé překročil milionovou hranici. (Mezitím od 1. ledna 2007 začal platit zákon o střetu zájmů, který zakázal uvolněným zastupitelům a starostům delegovaným obcemi do orgánů jimi spolu/vlastněných podniků dostávat za své členství plat, ale celková částka za ně vyplacená i tak moc nepoklesla) Absolutního vrcholu bylo dosaženo při rozdělování zisku za rok 2009, kdy z necelých 10 milionů padlo na tantiémy celých 30 % a pokud od něj odečteme tři miliony, které zůstaly ze zisku nerozděleny, tak z rozdělených peněz činil podíl tantiém dokonce 43,3 %. Následujícího roku, kdy z důvodu rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o tom, že tantiémy mohou být vyplaceny jen tehdy, jestliže byla i vyplacena dividenda, poklesl podíl tantiém na zisku na 22 %. Na dividendu byl použit i nerozdělený zisk z předchozích let 2007-09 ve výši 9 milionů (jeho na hromadění se jakoby náhodou kryje s dobou, kdy se na dvakrát podařilo tehdejšímu starostovi Miloši Malému z ČSSD prosadit v zastupitelstvu pro město dramaticky nevýhodnou dohodu s rakouskou EAG, kdy tato společnost měla získat ve Vaku hlavní slovo, neúspěšnou snahou do konce roku 2010 o navýšení základního jmění, aby vešla v platnost a dobou, kdy už bylo jasné na jaře roku 2011, kdy se konala valná hromada rozdělující zisk za rok 2010, že se tak nestane). Od roku 2011, byť se zisk zvyšoval, podíl vyplacených tantiém na zisku klesl na jednocifernou hodnotu a za poslední dva roky činil vždy 7 %.

Úměrné tomu, co tam člověk vykoná?
Na jednu stranu máme tu oproti jedněm, geograficky ne moc vzdáleným vodárnám, kde si byli schopni vyplácet při ztrátovém hospodaření milionové tantiémy, společnost, která generuje zisk a nikoliv ztrátu. To je třeba ocenit a nemám nic proti ocenění schopných manažerů. Pak je také faktem, že cena vodného a stočného je u nás v kraji nejnižší a také pod celostátním průměrem, čehož pokračování je ovšem už několik let spíše navzdory některým z dřívějších i nynějších zástupců města, jelikož jejich snahy o zbavení se podílu města ve VaKu by znamenaly v důsledku i velmi pravděpodobně ztrátu přístupu k evropským dotacím, kdy by pak investiční akce musely být tak, jak se to dělo v obdobných případech po celé zemi, financovány ze zvýšené ceny vodného a stočného.
Na druhou stranu pak mám pochybnost o tom, zdali je v souhrnu více jak trojnásobné zvýšení tantiém adekvátní, když vezmeme v potaz, že tyto posty jsou ve valné většině obsazovány dle politického klíče a nově jich tam bude pro politiky ještě více, jelikož zákon zrušil povinné obsazování třetiny dozorčí rady zaměstnanci, tak mám z toho mírně řečeno rozpačité pocity. Ale to ať každý posoudí sám. Třeba primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, jenž dostává za členství v dozorčí radě Elektráren Opatovice více jak 300 tisíc ročně, tyto peníze rozdává na „stipendia“ vybraným studentům, jelikož dle něj „ty peníze jsou neúměrné tomu, co tam člověk vykoná."
PS: Coby zástupkyni města má zastupitelstvo tento čtvrtek delegovat na valnou hromadu Věru Knapkovou (ODS). Dle návrhu usnesení od našich radních tam má hlasovat jak pro tyto nové podmínky odměňování členů představenstva a dozorčí rady, tak i pro žádost společnosti České infrastrukturní, vykonávající akcionářská práva měst a obcí Holešov, Hulín, Bystřice pod Hostýnem, Chropyně, Bezměrov a Kvasice, o převodu jejich akcií na nabyvatele Energo IPT, byť představenstvo ve zprávě uvádí, že z obsahu plných mocí udělených před mnoha lety nevyplývá, že by je tímto uvedená města a obce pověřily (něco více se k problematice a možným důsledkům můžete dočíst ve stanovisku právní zástupkyně VaKu JUDr. Jany Holubcové). A co mám informaci, tak Hulín s tím patrně nesouhlasí, leč nikdo netušíme k čemu všemu se tehdy ty dané města a obce smluvně zavázaly. No jistě ale bude „veselo“, jelikož jak to tak už bývá, tak téma VaKu před volbami opět začíná ožívat.