Čtvrteční jednání zastupitelů začalo na žádost přítomné redaktorky České televize (čas 14:59) předřazeným bodem, týkajícím se projektu kreativního centra v prázdné budově na Hanáckém náměstí. Předkladatel a zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL) nejprve ve své prezentaci nastínil pět základních variant, které šly s budovou dělat (prodat – nový majitel ji zbourá či udělá z ní ubytovnu; město samo ji zbourá; budova se nechá chátrat dál a posléze se také bude muset zbourat; zrekonstruovat a využít pro kreativní centrum; zrekonstruovat a vymyslet jiný projekt). Zároveň měli zastupitelé k dispozici studii ekonomické náročnosti a její oponenturu, kdy se navrhovalo využít část prostor pro neziskovky (které by si samy hradily energie) a část pro komerční aktivity (například hostel a sociální kavárna). Celá následující debata zastupitelů se ve zkratce vedla o tom, zdali se posunou dále či nikoliv: Motyčkova koncepce navrhovala posunout se dále, aby možní zájemci věděli na čem jsou, tedy zdali zastupitelé budou chtít o něčem takovém vůbec uvažovat, a to vypracováním zadávací dokumentace a stanovením harmonogramu postupu, kdy by se zjistilo, zdali je kvůli dotacím možné dostat výjimku z čerpání veřejné podpory a objekt se mohl v případě kladného stanoviska a úspěšného čerpání budovat po částech. Naproti tomu zastupitel Jaroslav Adamík (KSČM) navrhoval, aby se projekt dopracoval s tím, že zastupitelé dostanou nejprve na stůl podepsané smlouvy o smlouvách budoucích s nájemci. Na to oponoval Motyčka s tím, že dokud město neudělá alespoň nějaký konkrétní krok vpřed, tak žádný subjekt se mu nemůže k ničemu zavázat, jelikož neví, zdali město takto objekt chce využít. K tomu se přidal i Richard Kreml (SZ), jenž argumentoval, že žádný subjekt „kavárna“ či „hostel“ doposud neexistuje, tak to logicky ani nemůže podepsat a pokud se nepohneme z místa, tak se nemůžeme zeptat na to, zdali vůbec můžeme mít výjimku z čerpání veřejné podpory. A ironicky podotkl, že když krajští zastupitelé schvalovali před lety vybudování průmyslové zóny v Holešově, tak tam měli v podkladech uvedené subjekty, které tam chtějí být a stejně tam dodnes nikdo není. Místostarosta a senátor Miloš Malý (ČSSD) konstatoval, že se mu tam spousta věcí líbí, ale že je skeptický co se týče ufinancovatelnosti. Následně se ještě sáhodlouze diskutovalo, kdy se pro schválení Motyčkova návrhu na usnesení krom něj a Kremla – hovořící jménem zastupitelů SZ – vyslovoval i Ondřej Debef (zvolen za KDU-ČSL), oponenty byli naopak už zmínění Adamík a Malý. Na závěr Motyčka ještě pravil, že všechny případné kroky by musely projít zastupitelstvem a kdykoliv se to může stopnout, přičemž protinávrh je tak dobrý k tomu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Minimální požadovaná většina 14 z přítomných 21 zastupitelů se ale i tak pro tento protinávrh vyslovila.
Z dalších bodů schválili zastupitelé rozpočtové opatření, kdy navýšili o 1,25 mil. (bez DPH) dotaci na opravu zimního stadionu. Tato částka, o níž starostka Daniela Hebnarová (ODS) i šéf sportovišť a zastupitel Karel Holík (ČSSD) doufají, že se zásluhou výběrového řízení sníží, má sloužit k opravě jižní a severní stěny obvodového pláště zimáku, kdy jestliže pravděpodobně začne v létě vedlejší výstavba obchodního centra, tak se to už nebude moci realizovat. Trochu později, při nástinu plnění rozpočtu šéf finančního odboru Radim Hlaváč konstatoval, že pokud budou do konce roku na rozpočet ještě nějaké další požadavky v řádech milionů, tak bude těžké, vzhledem k dosavadnímu daňovému plnění rozpočtu, najít peníze. Svou trochu do mlýna následně přispěl i zastupitel Vladimír Křemeček (KSČM), jenž se zeptal, kolik jsme zatím dostali z hazardu a zdali by se nemělo vzít v úvahu, že by se do budoucna, pokud by se zrušil zákaz platný od začátku příštího roku, mohly z daného příjmu rozpočtu financovat tyto záležitosti. Dle Hlaváče přišlo meziročně za první čtvrtletí méně peněz než loni, jelikož nové automaty se už nepovolují a u těch starých povolení dobíhají, takže je otázkou, zdali vůbec obdržíme v rozpočtu zanesených 14 milionů.
Příjemně mě překvapila starostka svým razantním postojem u bodu 4/3 týkajícího se nominace zástupce města na valnou hromadu Vodovodů a kanalizací Kroměříž (VaK) a pověření v tom, jak tam má hlasovat. Na žádost společnosti Česká infrastrukturní, vykonávající už drahná léta akcionářská práva za Bystřici pod Hostýnem, Holešov, Hulín, Chropyni, Bezměrov a Kvasice, byly na jednání valné hromady zařazeny body, ve kterých žádá o souhlas s převodem akcií uvedených měst a obcí i několika akcií svých na společnost Energo IPT, byť dle představenstva VaKu z plných mocí nevyplývá, že k tomu daly daná města a obce souhlas (a třeba Hulín dle mého zjištění s tím také nesouhlasil). Dle elaborátu, který vypracovala právní zástupkyně VaKu, je několik možností, jak se Kroměříž coby hlavní akcionář může zachovat, a Hebnarová konstatovala, že musíme být velmi obezřetní, aby město případně v budoucnu v důsledku špatně zvoleného kroku neplatilo více než si dokážeme představit. Vyslovila se pro to, aby zástupce města na valné hromadě požádal o stažení těchto bodů a v případě, že se to nezdaří, aby nesouhlasil s jejich schválením. Také dodala, že nechá kvůli tomu vypracovat další posudek od "nějaké advokátní kanceláře" a ještě před valnou hromadou, která se bude konat 29. dubna, kvůli tomu nechá znovu svolat zastupitelstvo na 24. dubna. Tento postup v diskusi pochválili i zastupitelé Adamík a Motyčka, kdy druhý z nich ale zároveň konstatoval, že krom těchto bodů mu navíc vadí i návrh nového odměňování členů představenstva a dozorčí rady, zvláště pak tantiémy, které se mají oproti letošnímu roku zvýšit na více jak trojnásobek (ze 7 % na 22 %), mu přijdou v současné ekonomické situaci a počtu nezaměstnaných jako neúcta vůči spoluobčanům. S tímto bodem splynulo i původně plánované samostatné vystoupení ředitele a šéfa představenstva VaKu Ladislava Lejsala, jenž předestřel, že aby nadále měla společnost přístup k eurodotacím, musí mít i do budoucna většinu ve VaKu obce. Dále také pravil, že máme v okrese čtvrtou nejnižší cenu vodného a stočného v celé zemi a rovněž tak z celé země se k nám jezdí dívat delegace na unikátní úpravnu vodu.
Co se týče kácení lesíku v Altýřích, o kterém jsme Vás už dříve informovali, tak na dotaz zastupitelky Ley Pískovské (zvolena za VV) sdělil náměstek ředitele Kroměřížských technických služeb (KTS) Petr Sedláček (ODS), že ne zrovna ideálně proběhla informovanost místních občanů a lesík byl vykácen, jelikož byl nebezpečný pro provoz letiště, kdy za větru vytvářel nebezpečné víry. Aktuálně se řeší, jaké stromy tam nově vysázet, jelikož skácené topoly byly naprosto nevhodné a pro jejich dřevo se i špatně hledá odbyt.
A na závěr pravila starostka zastupitelům: „Dostali jste obálečky.“ Každý z nich v ní měl najít pozvánku na koncert. Nebo, že by ne?:)