Takřka čtyřhodinové jednání zastupitelstva, jež doprovázela zvenčí zvuková kulisa hry na klavír, začalo záplavou „dvojkových“ bodů, kdy zastupitelé prodávali či naopak zamítali prodeje pozemků a domů a také schvalovali změny nájemních smluv. Nejvíc mě asi zaujal bod, kdy zastupitelé jednomyslně odmítli prodat zájemci dům č. 1413 na Kojetínské ulici se zahradou za 1,65 milionu, jež by zájemce splácel ve 165 splátkách po deseti tisících měsíčně. Tedy 13 let a 9 měsíců. Při projednávání rozpočtových opatření starostka Daniela Hebnarová (ODS) k aktuální situaci na kulturáku sdělila, že ač tam po odvolaném řediteli Jiřím Králíkovi zrušili spoustu akcí za statisíce, tak přesto musí město do toho zařízení poslat peníze navíc, jelikož se dostali do problému s výplatou mezd. A také se tam v poslední době neinvestovalo do zázemí.
Výraznou část jednání, jak už to většinou v poslední době bývá, zabral bod týkající se delegace zástupce města na valnou hromadu Vodovodů a kanalizací (VaK), jež se uskuteční poslední červnový den. Zástupce advokátní kanceláře PRK Partners Jakub Lichnovský odprezentoval dva návrhy úpravy stanov VaKu, jež vypracoval on a jeho kolegové (dle nového zákona o obchodních korporacích mají být upraveny do konce června). Ambicióznější z návrhů navrhuje, aby akcie na jméno, tak i práva s nimi spojená, byla převoditelná pouze se souhlasem valné hromady, dále se omezila převoditelnost akcií krom situace, kdy by byla nabyvatelem některá obec či město a také po nedávných problémech na valné hromadě, aby žádost o převod musela obsahovat souhlas nabyvatele i převodce a ti byli řádně identifikováni. Tato varianta má ale nepatrnou šanci na přijetí, vzhledem k tomu, že by pro něj musely hlasovat 3⁄4 přítomných akcionářů a průchozí bude spíše ta méně ambicióznější „technická“, jež tyto body neobsahuje a pro její schválení jsou potřeba „pouze“ 2/3 akcionářů. Přítomný předseda představenstva a ředitel VaKu Ladislav Lejsal k návrhům stanov (kromě Kroměříže, představenstva podali další tři ještě Morkovice-Slížany a PMS Reality) pravil, že je ve vodárnách 21 let, těžko se v tom orientuje, ale vše dopadne dobře. Tedy za předpokladu, že bude odsouhlasen buď návrh představenstva, Morkovic či ten méně ambicióznější kroměřížský, pro něž potřebné kvorum činí 2/3 akcionářů. Zastupitelé se nakonec usnesli, aby zástupce města (dle sdělení starostky bylo tvrdým oříškem najít vůbec někoho, kdo by tam byl ochoten jít) Vladimír Kenša (KSČM), případně jeho náhradníci Šárka Kašpárková (Volba pro Kroměříž) a Jitka Dvořáková (zvolena za ODS) hlasovali pro kroměřížské návrhy, v případě neschválení ani jednoho z nich, pak pro ten morkovský.
Dále delegovaného zástupce města zastupitelé také pověřili hlasovat pro výplatu dividendy a tantiém. Dle sdělení starostky si jak „spřátelené“ obce (Morkovice-Slížany, Dřínov), tak i některé z těch, jež pronajaly výkon akcionářských práv, jí postěžovaly, že ve svém rozpočtu už dopředu s výplatou dividendy počítaly. Dle Hebnarové by pak v situaci, kdyby VaK musel hypoteticky vykoupit nuceně akcie některé z šestice obcí a měst, těch ušetřených šest milionů situaci stejně nezachránilo, naopak ale jejich výplata může mezi jednotlivými samosprávami uhladit vztahy.