V poslední srpnový čtvrtek opět po dvou měsících zasedli k jednání kroměřížští zastupitelé, celkově předposlednímu v končícím volebním období. Hned u prvního bodu se zabývali, zda prodat stavební parcelu u Barborky společnosti Trasko, která vlastní některé vedlejší, aby tam mohla vystavět necelé dvě desítky nových domků. Starostka Daniela Hebnarová (ODS) k tomu uvedla, že vedení města chce, aby tam ta výstavba byla a v tuto chvíli také dle územního plánu tam nejde nic jiného. Když už se chystali zastupitelé hlasovat, tak místostarosta Miloš Malý (ČSSD) upozornil na přicházející zastupitelku a europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD), aby se na ni počkalo a nakonec se ještě ozval zastupitel Richard Kreml, že mu nefunguje karta a nemůže se tak zaregistrovat a dodal: „Já jsem neustále problémový.“ Při hlasování se nakonec pro schválení prodeje sešel nejnižší nutný počet hlasů, aby návrh prošel. A tak prošel. (Kreml i Sehnalová jej nepodpořili, takže i kdyby nehlasovali, tak by se nic nezměnilo.)
V otázce rozpočtových opatření přišla na přetřes situace na kulturáku. Vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna uvedl, že v červnu byl navýšen roční příspěvek o 500 tisíc na nejakutnější problémy (kanalizace, mixážní osvětlovací pult, klimatizace aj.). Starostka k tomu dodala, že probíhal i audit, ale zatím nemá jeho výsledky a že má celý seznam toho co by se potřebovalo na kulturáku udělat, ale finance dovolily provést jen ty nejakutnější záležitosti. Její kolega Pavel Motyčka (KDU-ČSL) se jí posléze zeptal, proč s tím nic tři roky nic nedělo, a podotkl, že by měly existovat do budoucna podle něj nějaké kontrolní mechanismy. V tom mu dala starostka v podstatě za pravdu s tím, že si berou z toho do budoucna poučení, ale když měli v minulosti podezření, tak sáhli k určitým krokům, ale nebyly od bývalého ředitele Králíka k dispozici všechny informace, aby to mohli radní náležitě vyhodnotit.
Dále zastupitelé přijali z podnětu svého kolegy Richarda Kremla (SZ) opatření, aby bylo městem poskytnuto „zajištění a poskytnutí právní ochrany, tj. právních služeb odpovídající odborné úrovně včetně jejich úhrady, pro členy Zastupitelstva města Kroměříže ve volebním období 2010-2014 v případě jednání směřujících proti jejich osobě, ať již v rovině občanskoprávní či trestněprávní,v souvislosti se spol. Vodovody a kanalizace Kroměříž, a. s., IČ: 49451871, či s jejími akcionáři v záležitostech týkajících se období let: 2010 - 2014 vč. jejich příp. návaznosti do dalších časových období.“ Vedl jej k tomu fakt, že zastupitelé a také delegování členové zastupitelstva na valnou hromadu nejsou, oproti výkonným orgánům VaKu, pojištěni pro výkon své funkce a jejich hlasování mohou vyvolávat nesouhlas některých dalších akcionářů, ústící v krajním případě až v žaloby na ně, což na jednom zastupitelstvu i zmínil zástupcem městem najaté advokátní kanceláře PRK Partners. Při interpelacích přišla nejprve na přetřes aktuální situace na kroměřížském (státním) gymnáziu. Starostka jako členka školské rady při gymnáziu sdělila, že vyzvali kraj, aby nepříznivou situaci na gymnáziu řešil a ten tak ředitelku Polachovou po 9 letech ve funkci odvolal a na její místo vypsal výběrové řízení. A onou nepříznivou situací je fakt, že první ročník čtyřletého studia bude mít všehovšudy 12 studentů.
Dále padlo několik dotazů, jelikož nebyla přítomna ředitelka a radní Lenka Mergenthalová (TOP 09), na přítomné lékaře pracující v kroměřížské nemocnici. Role „tiskového mluvčího“ se ujal za stejnou stranu jako Mergenthalová zvolený zastupitel Jaroslav Novák. Nejvážnější dotaz se týkal onkologa Tomáše Třasoně, jenž pro nadcházející volby i figuruje na čtvrtém místě kandidátky ANO 2011, a jeho konce v nemocnici. Dle Novákova sdělení byl odvolán a v nemocnici skončil kvůli tomu, že se zjistilo, že neplní nařízení ředitelky a povinnosti, jež dostal za úkol. Konkrétně nepředepisoval recepty přes nemocniční informační systém, když dle Nováka je přitom psaní receptů přes počítač 2-3 x rychlejší, a tak nemocnice nemohla kontrolovat kolik léků bylo předepsáno. Dále také sdělil, že prádelna v nemocnici dosloužila, nyní je outsorcována a v horizontu 2-3 let se bude prádlo prát centrálně ve zlínské nemocnici, na což zastupitel Kreml hořce utrousil, že tím zmizelo 21 pracovních míst z kroměřížského regionu. Nakonec na poznámku své kolegyně Sehnalová, zda neporušuje příkaz, že se zastupitelstvem může komunikovat jen předseda představenstva nemocnice, podotkl s úsměvem, že asi dostane sprda.
Na závěr starostka sama i otevřela téma zříceného pódia. Dva dny před zastupitelstvem měla obdržet dopis od Pozemního stavitelství Zlín s návrhem dohody o narovnání. Nejprve už dříve na radě se projednával původní návrh, v němž byla nabízena sleva 620 tisíc na nové zastřešení pódia, ale radní jej odmítli s tím, že požadují zaplatit nové zastřešení. Dotčená stavební firma by to dle nového návrhu zajistila s tím, že by zaplatila maximálně 900 tisíc a co by bylo nad tuto částku, tak město. Dle starostky by se to ale nad tuto 900 tisíc nemělo vyšplhat. Dodala ovšem, že celá záležitost má jeden háček, tedy spíš hák, a to, že dohodu musí odsouhlasit Úřad regionální rady, jelikož na projekt rekonstrukce kina a s tím i spjaté výstavby nového pódia byla čerpána dotace. Lidovecký zastupitel Motyčka připomenul, že městu vznikly i další náklady tím, že se na spor najalo advokátní kancelář (konkrétně Brož & Sokol & Novák s.r.o.). Tajemník František Dočekal částku vyplacenou advokátní kanceláři v této kauze vyčíslil na zhruba 70 tisíc (dle tří faktur ze 17. ledna, 30. dubna a 19. června jí bylo vyplaceno 182 408 Kč, ale je možné, že mimo tuto kauzu pro město pracují její advokáti i v některých dalších záležitostech). Starostka ještě dodala, že by to ráda urovnala co nejdříve, jelikož se to každým dnem prodražuje a jinak to skončí u soudu. Tečku za vším udělal komunistický zastupitel Vladimír Křemeček, když kritizoval, že pódium bylo postaveno jen, aby se utratily peníze z dotací, přičemž staré pódium sloužilo lépe a nebyl důvod se ho zbavovat. Co jen nedodal bylo to jak v tom lednu 2011 v této záležitosti hlasoval.