Redakce blogu Kromeřížan.cz před blížícími se komunální volbami oslovila lídry jednotlivých kandidujících uskupení (s výjimkou zástupce Romské demokratické strany, na něhož se nám nepodařilo, i přes oslovení ústředí této strany, získat kontakt) s dvanácti otázkami. Krom starostky Daniely Hebnarové (ODS) a místostarosty Miloše Malého (ČSSD) zareagovali na naše dotazy všichni. Dnes si můžete přečíst druhou várku jejich odpovědí na námi položené dotazy.
5) Jste pro zachování platnosti vyhlášky, která zakazuje od 1. ledna 2015 hazard na území města?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Ano.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano.
Luděk Míšek (SPO): Ano.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Je nutné spočítat ekonomické dopady na rozpočet města. Pokud chceme více podporovat sport a mládež ve městě, musíme zvážit i tyto dopady. Zákaz by měl platit v okolí škol a veřejných míst jako jsou hlavní ulice, obchodní zóny a sportoviště.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Ano. Škoda, že účinnost vyhlášky nebyla již dříve, za což jsme bojovali.
Jaroslav Adamík (KSČM): Ke zbývajícím 11ti položeným otázkám (otázky č. 1-11 – pozn. redakce) na které chcete odpovědi formou ano/ne, nechci takto zjednodušeně odpovídat, protože se jedná o problematiku vyžadující podrobnější analýzu včetně podmínek pro její řešení (V mailu rozesílaném spolu s otázkami jednotlivým lídrům jsme použili formulaci: „Snažili jsme se položit otázky, které nevyžadují obsáhlé odpovědi (ideálně ano/ne)“ – pozn. redakce). Jde také o znalost toho, jak v uplynulých volebních období byly některé činnosti financovány. Za KSČM mohu jen konstatovat, že většina otázek byla součástí našeho volebního programu, kterým jsme se řídili při hlasování na jednáních Zastupitelstva. I v následujícím volebním období je pro naše hlasování na jednáních Zastupitelstva rozhodující náš volební program.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano jsme pro zachování platnosti vyhlášky zakazující hazard na území města.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano, trváme na přijatém usnesení.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Vzhledem k tomu, že ji Zdravé Kroměřížsko iniciovalo, asi nečekáte, že ji budeme chtít hned zrušit?
6) Je věnována dostatečná a rovnoměrná péče místním částem, které ke Kroměříži přináleží?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Zde spatřujeme možnost být více aktivní. Z rozpočtového určení daní místní části Kroměříži přinášejí 35 miliónů Kč. Z této částky plánujeme 20% přímo směřovat do investic místních částí, a to podle počtu obyvatel. Chceme více posílit vliv místních částí na rozhodování a předejít tím různým snahám o odtržení, což by nebylo v zájmu nikoho ze zúčastněných.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ne, není. I v městských částech je zapotřebí velkých investic a pokud město nebude lépe čerpat dotace, tak nakonec město ponese náklady samo a v plné výši.
Luděk Míšek (SPO): Ne, není.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Není, do místních částí chceme investovat více finančních prostředků, například na vybudování čističek odpadních vod, dětských hřišť nebo do dopravní dostupnosti.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Co je to v našich podmínkách dostatečná? Jak se určuje? Místním částem bychom měli věnovat více péče např. zajíždění MHD, budování cyklostezek a propojení s městem atd. V našem projektu transparentní město po vzoru slovenského Martina se pamatuje i na tuto věc, kdy vedení města vyráží do místních částí na setkání s občany.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Není věnována dostatečná péče v místních částech.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ne. Důvodem byla především úsporná opatření na výdajové straně rozpočtu města. V našem programu máme kapitolu věnovanou právě místním částem. Považujeme za důležité, aby osadní výbory byly zapojeny do přípravy rozpočtu města.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Přijde na to. Hodně taky záleží na iniciativě občanů místních částí. Osadní výbory fungují na velmi různé úrovni, navíc jsem dodnes nepochopil, jak jsou určováni lidé, kteří za místní části mluví. Myslím si, že by tady prospěly takové "malé volby", které by zvedly prestiž samospráv. Jinak, určitě je pro obce výhodné využívat infrastrukturu města. Na druhou stranu by bylo dobré, kdyby dali najevo, jaké mají potřeby. Není to jen o penězích. A ještě něco - byť sám t.č. Vážaňák, jsem alergický na argument "když nám město nedá, nevyhoví, my se odtrhneme". Zvlášť z úst někoho, koho nikdo nevolil.
7) Jsou podle Vás potřebné personální změny ve vedení městské úřadu?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Neplánujeme personální zemětřesení. Nicméně považujeme za prospěšné neustále pracovat na zlepšení organizace a profesionální úrovně úřadu.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano, vypíšeme nová výběrová řízení na vedoucí pozice některých dlouhodobě problémových odborů. Úředník, vedoucí úřadu, zastupitel, starosta je přece zaměstnanec občanů, je placen z jejich daní a musí sloužit všem stejně.
Luděk Míšek (SPO): Ano.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Ano, k některým určitě dojde. Některé odbory potřebují zvýšit kvalitu i počet pracovníků, některé jsou naopak přeobsazené.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Ano.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano - spíše je potřeba změnit přístup úředníku k problémům Města. Je potřeba najít řešení než hledat proč ten probném nejde řešit.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ne.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Nějaké jistě ano. Ale s rozmyslem, takže po mě nechtějte vyhlášení personální revoluce.
8) Jste pro společný nákup energií a služeb pro město a domácnosti?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Ano, pokud prospěch města a domácností bude v souladu, pokud bude i pro město výhodný.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano, vyjde to levněji, ale město se musí chovat poctivě.
Luděk Míšek (SPO): Ano, v případě přínosu úspor.
Jaroslav Němec (ANO 2011): V první fázi se musíme domluvit s okolními městy a vesnicemi na společném nákupu energií pro obce a jejich příspěvkové organizace, po vyhodnocení můžeme do projektu zapojit domácnosti, popřípadě zájemce ze soukromé sféry.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Je to jeden ze základních bodů našeho programu.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Nejsme.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano, pokud o takou službu budou mít občané zájem.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Pokud bude výhodnější, proč ne.