Volby jsou za námi a mandáty zastupitelů jsou rozděleny. Nebudu se věnovat povolebním vyjednáváním. Nebyl jsem u nich a pro obsah tohoto článku jsou nepodstatná. Podstatnější jsou pro mě některá z témat, která budou čekat na zastupitele v následujících čtyřech letech.
Jedním z prvních oříšků k rozlousknutí je schválení Strategického plánu. Na posledním zasedání bývalého zastupitelstva bylo jeho projednávání přenecháno na zastupitelstvo nové. Od vedení úřadu města padaly argumenty, že bez schválení se ztíží práce úřadu, protože plán obsahuje harmonogram projektů. Je těžké tento dokument nějak krátce komentovat. Nejsem si jistý, jestli k němu slovo strategický patří. Jak jsem již uvedl dříve, strategie je o vytýčení cíle. Je cíl z dokumentu patrný? Doporučuji si jej osobně projít (hlavně zastupitelům). Má sice 302 stran, ale když přeskočíte statistické údaje, tak na straně 135 je SWOT analýza, která by vás možná zajímala a na straně 141 „Vize strategie“ a následuje výčet navrhovaných opatření rozdělené do čtyř prioritních oblastí.
No a pak následuje „Harmonogram plnění aktivit opatření SP“ (str. 279). Hned jako první se řeší „Generel dopravy“, což je další důležitý dokument, který by měl teprve vzniknout a jako téma by stačil na samostatný článek. V harmonogramu je jako první uvedeno zadání diagnostiky a analýzy a hned následně rozpis kolik se za realizaci generelu utratí do roku 2023 a rozpis ulic, které dostanou nový povrch do roku 2023. Já tedy nevím, školy nemám, ale když ještě nevím co a jak budu řešit, tak jak můžu vědět kolik za to utratím a které ulice dostanou přednost v úpravě povrchu na deset let dopředu?
Ještě připomenu, že proběhla soutěž „Urbanisticko-dopravní řešení města kroměříže“ (zde jsou výsledky i s návrhy). Výsledky můžete také osobně shlédnout ve foyer kroměřížské radnice (oproti stránkám je tam ještě jeden panel u každého návrhu navíc). Může se stát, že se generel dopravy nechá inspirovat některými z návrhů – už proto doporučuji si návrhy prohlédnout. Pokud budete mít chuť návrhy komentovat, tak ve foyer radnice by se měla objevit krabice a papírky pro poznámky, případně o vaše názory jistě bude stát paní architektka Vraníková a samozřejmě i naše redakce.
Hned další projekt se jmenuje „Nákup bezbariérových vozidel MHD“, kde se do roku 2021 plánuje nákup osmi nových autobusů... no vidíte a já měl za to, že dle odpovědi KTS v mém předchozím článku se otázka MHD přesune na nové zatupitelstvo.
Třetím projektem, který bych rád vypíchl je „Zázemí pro rozvoj živé a nezávislé kultury (klub, kreativní inkubátor, prostory pro prezentaci, atd.)“ (nachází se v příloze č.2 dokumentu na straně 287), což není nic jiného než projekt na využití domu na Hanáckém náměstí. Minulé zastupitelstvo neschválilo projekt, který byl v souvislosti s tímto domem navrhován z důvodu financí, zato v harmonogramu, který se tou dobou tvořil, už je jasné, kolik bude projekt stát do roku 2018.
Nechci tvrdit, že všechny projekty a všechny myšlenky obsažené v domto dokumentu jsou nesmysl. Nebyla by to pravda. Jde jen o to aby se veškerá snaha nesoustředila jen na to čerpat co největší částky z evropských dotací.