Několik roků se na Kroměřížanu vedou diskuze k různým problémům, které se týkají života v Kroměříži.
Jedním z nich je problém VaKu, který se hlavně opakuje před volbami, většinou, aby poškodil některé politické strany či kandidáty. Sám jsem dlouhou dobu přesvědčoval pana Malého, aby seznámil veřejnost, nejlépe besedou , jak se říká z očí do očí, se situací ve VaKu. Nakonec se podařilo uskutečnit besedu 12. ledna, snad to mělo asi být dříve, prostřednictvím Masarykovy demokratické akademie v Muzeu kroměřížska. Bohužel účast občanů byla ubohá. Chyběli zde diskutéři z Kroměřížana, jejich reputaci zachraňoval pan Navrátil, účastnil se také bývalý starosta pan Dvořáček. Zájem nebyl ani z řad novinářů, těm je asi všechno jasné. Přitom každý z posluchačů mohl podat jakýkoliv dotaz a následně mohl předložit materiál, že pan Malý nemá v něčem pravdu. Možná strach z toho, že jejich příspěvky byly tzv. na vodě, a tak raději nepřišli.
Miloš Malý se zhostil své role a přednesl historii VaKu od změny fungování VaKu roku 1992 do dnešního roku. Předložil i dopisy, které ukázaly jak byl záměrně falšován pohled na privatizaci tohoto podniku některými členy zastupitelstva i tzv. zájemci, kteří chtěli na VaKu profitovat, včetně toho jak to bylo a dnes je s předkupními smlouvami některých majitelů akcií, tedy měst a obcí a jak tyto obce během let jednaly. Byla zde diskutována i otázka ceny vody, která má stále určované rozmezí státem a také způsob rozdělování divident a tantiém. Netvrdím, že vše co se dělo bylo ideální, ale i zastupitelé se učili, ale je nutné přitom zohlednit, kdo měl zájem spíše městu a obcím pomoci, nebo z toho vytěžit pro sebe, na úkor občanů. Musím napsat, že dnes Kroměříž má jednu z nejnižších cen vody u nás, a co je nejdůležitější, patří občanům. Nechci jít do podrobností, nejsem odborníkem na toto téma, na rozdíl od mnoha zde diskutujících, ale beseda by určitě posluchačům mnohé objasnila. Co však mně zarazilo byla opravdu malá účast. Je možné, že už je po volbách, kdo chtěl být poškozen byl poškozen, kdo se chtěl zviditelnit, ten také uspěl, i když jen částečně. Ono je velmi pěkné se tiskem strefovat do něčeho nebo někoho. Ale pak najednou, při přímém střetu, ta odvaha nějak chybí, že by strach. Ale kdopak by se dneska bál?
Zastupitel za ČSSD ing. Jan Slanina, předseda výboru pro regeneraci MPR a pro rozvoj města, požádal občany o spolupráci na přípravě nového územního plánu, ale také regulačního plánu městské památkové rezervace města Kroměříže a obrátil se na ně, aby přímo jemu sdělili své nápady či výhrady. Zatím se neozval nikdo. Přitom pan Slanina je ochoten provést besedu o stavu v Kroměříži co se týká památkové rezervace i územního plánu. Ale mělo by to vůbec cenu? Příjde někdo. Lepší je asi se dohadovat přes Kroměřížana. Stejné je to s našimi zahradami, jejich opravami, a také vstupným, i když zde se ledy hnuly.
Přitom Kroměříž patří občanům! Ti, kteří ji spravují jsou zaměstnanci občanů a jsou povinni se jim zodpovídat. Ale je ten zájem z naší strany vést přímý dialog s nimi?