Klid před bouří je sice hodně otřepané úsloví, na situaci kolem krajských nemocnic však sedí perfektně.
Zlínský kraj je má čtyři: ve Zlíně, v Uherském Hradišti, ve Vsetíně a v Kroměříži. A jestli se nestane něco hodně nepředvídaného, plná zdravotní péče zůstane zachována jen v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Provoz ostatních tří nemocnic bude silně zredukován.
Zajímavé je, že zatím k tomu vlastně všichni mlčí. Jako by se nic nedělo. Ale ona ta bouře asi teprve přijde.
Už vloni spatřil světlo světa rozsáhlý materiál s neméně obsáhlým názvem Integrovaná strategická koncepce pro řízení zdravotnictví a rozvoj zdravotnických služeb ve Zlínském kraji. Vypracovala jej Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Mezi nejfrekventovanější slova materiálu patří centralizace.
A skutečně – obsah tomu odpovídá. Dokonce by se s mírnou nadsázkou dalo říci, že v kraji brzy zůstane jen jedna nemocnice, ta zlínská. Ostatní tři se změní jen v jakési špitály. Drtivá většina náročnějších zákroků bude totiž přesunuta do Zlína.
Studie posuzovala tři modely. Prvním byla nulová varianta, kde by stručně řečeno vše zůstalo při starém. Ta je prý však dlouhodobě neudržitelná, hlavně kvůli prohlubující se ztrátě zlínské krajské nemocnice.
Druhou možností je pronájem či prodej nemocnic. Kraj by se tak zbavil rizika a přenesl je na soukromý subjekt, zároveň by však byla zásadně omezena jeho možnost ovlivňovat zdravotnictví v kraji. Ani touto cestou tedy kraj pravděpodobně nepůjde.
Zelenou tak dostane zřejmě třetí možnost, již koncepce posuzovala a nakonec také doporučila. Je jí varianta modelu medicínské centralizace.
„Podstatou této varianty je vytvoření hierarchického systému, který je podobný systému zdravotnictví v krajích s existencí fakultních nemocnic. V rámci tohoto modelu plní Krajská nemocnice T. Bati funkci zdravotnického zařízení, které poskytuje vyšší stupeň specializované péče pro obyvatele spádového území celého Zlínského kraje, a to v plné šíři všech medicínských oborů,“ napsali autoři.
Zjednodušeně řečeno: špičkoví specialisté z tří menších nemocnic přejdou do Zlína. Tam se bude poskytovat vyšší stupeň péče ve všech oborech, kdežto tři menší nemocnice, včetně té kroměřížské, budou poskytovat vesměs jen základní péči. K tomu má vzniknout takzvaný společný lůžkový fond, do nějž budou přesunuta lůžka z oddělení, která budou buď zrušena, nebo redukována.
Jak by se to Kroměřížské nemocnice a. s. mělo týkat konkrétně? Tak například dětské oddělení má být zachováno, ale místo 22 lůžky bude disponovat jen patnácti. Chirurgii, která nyní disponuje celkem 75 lůžky, zbude jen sedm akutních, ostatní budou přesunuta do společného lůžkového fondu. A kroměřížská chirurgie se podle studie zaměří jen na „užší spektrum služeb“.
Interna by měla být zachována, ale i ona přijde o většinu svých lůžek, zůstane jí jen 17 intenzivních.
Silně redukováno bude i gynekologické a porodní oddělení. Tady studie argumentuje tím, že „obložnost v Kroměříži je jen něco přes 30 procent“. Z 53 lůžek by mělo zůstat jen dvacet a oddělení bude podřízeno Zlínu.
ARO zůstane beze změn, ale také bude podléhat krajské nemocnici, která bude pro celý kraj zajišťovat také traumatologii. Všechna lůžka na ortopedii spadnou pod kraj také, ortopedie tak v Kroměříži zřejmě zanikne, protože koncepce počítá s tím, že ji rovněž kompletně zajistí kraj. Totéž platí i o urologii.
Lépe na tom bude ušní, nosní a krční oddělení. Tady se počítá s tím, že zůstane zachováno a bude brát také pacienty z Uherskohradišťska a Přerovska. Zato oční přijde o 35 lůžek, ale vlastně i o existenci, počítá se s ním pouze ve Zlíně.
A stejný scénář je napsán také pro pneumologii a dermatologii. Jejich lůžka půjdou do společného lůžkového fondu a pro dermatologii vznikne ve Zlíně krajské pracoviště. Radiologie v Kroměříži sice zůstane, ale specializovaná vyšetření také přejdou do Zlína. Tam bude také centralizována mikrobiologie. U hematologie a patologie je naopak navrhováno zachovat současný stav.
Zajímavé je však ticho okolo.
Studii dal vypracovat Zlínský kraj. Ten vydává tiskové zprávy ke kdejaké bagatelní záležitosti, na tomto poli však mlčí. Ředitel kroměřížské nemocnice Pavel Calábek je mediálně absolutně impotentní, Týdeníku Kroměřížska na toto téma rozhovor odmítl. Když to vřelo kolem akce "Děkujeme, odcházíme“, zaujal pozici mrtvého brouka a nepřišel ani na zasedání městského zastupitelstva, kam jej vedení města pozvalo. Z této strany tedy také nelze předpokládat žádnou informovanost.
V tisku na toto téma cosi napsala jen lékařka a zastupitelka Lenka Mergenthalová (to však byla jen jakási krotká kritika zabalená do slovního balastu) a předseda dozorčí rady nemocnice (a taky senátor a kroměřížský místostarosta) Miloš Malý. Ten řekl v podstatě jen to, že před krajskými volbami jistě nikdo nic rozhodovat nebude. Kroměřížská radnice o problému nejedná, tvrdí, že není o čem.
Z uvedeného lze téměř s jistotou předpokládat, že změny jsou takřka jisté a strany jen čekají, až bude po volbách.