Nemyslíte, že město v otázce urbanismu zaspalo, a že tu roky chybí výrazná role architekta, který na radnici nebude jen tak "na ozdobu“, ale bude mít skutečné pravomoci a politickou podporu?
Město Kroměříž má sice vypracovaný Strategický plán rozvoje města i územní plán, přesto je důležité urbanisticky korigovat určitá území za pomocí Výboru pro regeneraci MPR a rozvoje města a městské architektky, kterou byla jmenována ing.arch. Radmila Vraníková.
Nevypovídá podle vás o něčem, že někteří členové komise pro regeneraci a rozvoj památkové péče zvažují rezignaci?
Do 20.3. jsem o žádné rezignaci dvou členů výboru pro regeneraci a rozvoj památkové péče nevěděla. S nástupem paní architektky, která 21.3. přišla s návrhem, že odejde z výboru z důvodu střetu zájmů, jsme se dohodli, že za ni bude tuto funkci vykonávat další zkušený architekt, který má k městu vztah a bude jmenován zastupitelstvem.
Není příklad kasáren na Hanáckém náměstí důkazem toho, že městu chybí snaha i nápady, jak svůj rozvoj dlouhodobě řešit pomocí ucelené urbanistické studie nebo městem podporovaných soutěží na architektonická řešení, jak se v jiných městech stalo dobrým zvykem?
Snaha městu určitě nechybí, ale není všeobjímající. Objekty na Hanáckém náměstí nejsou pouze ve vlastnictví města a záměr s využitím těchto objektů závisí na rozhodnutí jednotlivých vlastníků. V tuto chvíli nevyužívaný objekt, který je v našem majetku, je vzhledem k finanční situaci města velkým břemenem. Nejde jen o to objekt opravit, smysluplně využít, ale zamyslet se i nad dalším provozem a náklady s tím spojenými.
S fakultou architektury VUT Brno již byla navázána spolupráce ( Doc. ing. arch. Jan Koutný, CSc.), vytipovali jsme lokality, kterými by se mohli studenti ve svých semestrálních i ročníkových pracích zabývat.( to by mohly být třeba ty nápady).
Je zvažované jmenování architektky a její úvazek na pár hodin týdně dostatečným nástrojem ke změně? Vždyť ve městech, kde rozvoj skutečně funguje, na to mají specializované odbory.
Jmenování architektky na jeden den v týdnu je z důvodu omezených finančních možností města a též je to zkouška, jak tato záležitost bude fungovat. Není vyloučeno, že při důležitějších akcích bude spolupráce rozšířena.
Není mi známo, ve kterých městech jsou na záležitost architektury a urbanismu města specializované odbory. Pokud o těchto městech víte, dejte mi prosím vědět. (Odbor architektury, plánování a rozvoje má například Uherské Hradiště, pozn.redakce).
Co třeba regulační plán? Nebyla by tohle cesta, jek do rozvoje města vnést řád?
Město má „starý“ regulační plán, který nikdy nebyl odsouhlasen, protože neskutečně zavazuje. To je dvousečná zbraň. Na jednu stranu by byl skvělý pro oporu v případě problematické lokality, na druhou stranu by přísně diktoval každému jedinci, jak musí při stavbě postupovat. Svého času se proti němu postavili i památkáři. Pro někoho byl příliš benevolentní, pro někoho přísně direktivní.
("Rozhovor" proběhl po mailu, pozn.red.)