01. 04. 2012 - Karel Toman, ml., Aktuálně.cz
Ve strategické průmyslové zóně u Holešova bude stát jaderná elektrárna. Projekt vybuduje konsorcium firem v čele s likérkou Rudolf Jelínek kroměřížského podnikatele Pavla Dvořáčka.
Kroměřížanovi to potvrdil zdroj zevnitř centrálního kotle likérky. „Je to pro všechny výhodná investice,“ řekl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být vidět.
Moderní zařízení bude postaveno na tradiční valašské technologii a fungovat bude na principu štěpení a spalování hlavně švestkových jader.
Příští rok by mělo proběhnout posuzování příznivého vlivu projektu na životní prostředí, v provozu by elektrárna měla být kolem roku 2020. Po dobré úrodě dosáhne výkonu až 500 megawatt.
„Přidáním meruňkových pecek nastane v reaktoru jaderná fúze,“ upřesnila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Elektrárna podle ní bude mít celkem čtyři špičkové reaktory. Celkové náklady zatím konsorcium nezveřejnilo.
„Tohle je šance zónu konečně smysluplně zaplnit a dát v ní tak práci aspoň někomu,“ prohlásil správce holešovské zóny Jiří Němec z krajem vlastněné společnosti ZK Industry Servis. Areál elektrárny podle něj zabere zhruba 40 hektarů.
Ve spolupráci s dalším členem konsorcia - Ovocnou školkou Litenčice kroměřížských podnikatelů Františka Vybíralíka a Karla Kuropaty - osází Jelínek dalších asi 100 hektarů průmyslové zóny sadem trnek a meruněk.
Podle smlouvy, do které by měl možná Kroměřížan někdy možnost nahlédnout, budou smluvní restaurace pivovarů Zubr, Litovel a Holba odebírat Jelínkovu slivovici o čtvrtinu levněji.
Projekt holešovské jaderné elektrárny počítá také se dvěma obřími kotli na kvas, pod kterými se bude zatápět zbytkovým teplem z jaderné fúze.
„Produkce slivovice značky Jelínek se tím během několika málo let zvýší zhruba o 75 %, většina z toho půjde na export“ tvrdí zmíněný nejmenovaný zdroj.
Zbytek investičního konsorcia tvoří a energetická společnost Czech Coal Pavla Tykače, která zajistí alternativní palivo v případě špatné úrody nebo epidemie šarky.
Z konsorcia nakonec vypadla akciovka Spolek pěstitelů podnikatele Václava Brabce, který chtěl na 30 hektarech průmyslové zóny pěstovat brambory pro výrobu vodky. „Bramborová nať je málo výhřevná,“ zdůvodnil zdroj z likérky, proč z myšlenky nakonec sešlo.
V dobré sezóně dá elektrárna práci asi 100 lidem včetně sběračů ovoce, kotelníků a údržbářů.
Projekt má podporu vlády. „Pro EU je to vzkaz, že Česko se jádra rozhodně nevzdá. Pro ČEZ zase signál, že Temelín nemusíme dostavět za každou cenu,“napsal Kroměřížanovi v SMS rožnovský premiér Petr Nečas.
Jediný, kdo má k projektu výhrady, jsou tak zatím místní aktivisté. „Už jsme se obrátili na Ekologický právní servis. Slivovica pálená na dvou druzích jádra rozhodně není košer,“ tvrdí Zdeněk Krajcar z hnutí Za zdravé a krásné Holešovsko.
Myšlenka jaderné fúze přitom není nová. „Pokud by to šlo, Rudolf Jelínek by rád využil evropské peníze na projekt spalování pecek, kterých každoročně vyprodukuje statisíce kilogramů a vozí je na skládku, což je drahé,“ napsal týdeník Ekonom už roku 2003.
„Přitom pecky mají obrovskou výhřevnost a Pavel Dvořáček odhaduje, že by se jimi dal vytápět celý areál minimálně polovinu topné sezony,“ dodal týdeník před devíti lety.