V roce 2010 těsně po volbách měla kroměřížská radnice možnost změnit dodavatele elektřiny pro rok 2011 a připravit se na změnu dodavatele plynu pro rok 2012, tuto příležitost ale nevyužila. Město Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm vysoutěžily na elektronické burze úsporu na energiích ve výši cca 1,5 mil Kč (Vsetín) a 800.000,- Kč (Rožnov pod Radhoštěm).
Nezávislý energetický poradce spočítal úsporu Kroměříže včetně příspěvkových organizací na cca 2 mil. Kč. Kroměříž se ale k této změně stále nemá.
Městu se podle radnice nabízelo hned několik možností, jak výdaje za energii snížit.
Buď bylo možné akceptovat nabídku obchodních zástupců jednotlivých dodavatelů, kteří postupně obcházeli úřad. Nebo tu byla možnost jít do výběrového řízení.
„Tomu by ale muselo předcházet vypracování energetického auditu, soupisu všech spotřeb včetně revizí termínů uzavřených smluv,“ vysvětluje mluvčí radnice Pavel Zrna.
Dalšími možnostmi byl pak podle radnice nákup na burze, nebo vyjednání lepších podmínek u stávajících dodavatelů.
Právě příspěvkovým organizacím se podařilo vyjednat lepší než standardní ceníkové podmínky. „Včetně dalších nadstandardních služeb, jako je např. dostupnost konkrétních kontaktních osob v případně problémů, upuštění od měsíčního paušálního poplatku za elektroměry apod.,“ uvádí mluvčí Zrna.
V rámci tohoto si podle něj město udělalo i soupis elektroměrů všech příspěvkových organizací a revizní technik Správy majetku města Kroměříže „prověřil“ jestli všechny organizace musejí mít tak silné jističe, jaké mají, protože právě od jejich síly je část plateb odvozena
„V tuto chvíli však nemáme celkový součet úspor vyčíslen. Případná změna dodavatele energií je v kompetenci ředitelů jednotlivých příspěvkových organizací,“ dodává mluvčí.
Díky za to, ale Kroměřížanovi to pro město s astronomickými dluhy připadá jako chabá záplata za skutečné úspory. Přitom podle konzultovaných expertů by to nemělo být příliš složité.
„To je jednoduché, pokud ostatní šetří a vy nechcete, tak je něco špatně,“ sdělil redakci Jan Celina, jednatel příbramské společnosti E.P.V. Trading, která se úsporami energií ve firmách a městech zabývá. Vydražit nižší cenu dodávek energií jde podle něj rychle.
„V podstatě záleží na rychlosti zpracování aukční společností v součinnosti s radnicí. Doba je v řádu týdnů, ale pokud je radnice pružná, je vše snadnější a je to věc několika hodin,“ tvrdí Celina.
Nejdelší čas zabere zákonem stanovené vyvěšení zadání na několik týdnů úřední desku.
„Prakticky do 4 měsíců může Kroměříž u některých odběrných míst najet na ceny vydražené v elektronické aukci a značně tak ušetřit v následujícím roce,“ tvrdí expert.