16. 01. 2012 - Karel Toman, ml., Aktuálně.cz
Čestný pionýrský. Kroměřížan po tom nijak nepátral.
Během dvou týdnů se ale ze dvou nezávislých zdrojů doslechl totéž: novým šéfem COPTu (Střední školy - Centra odborné přípravy technické) se má stát hulínský radní a šéf finančního výboru tamního zastupitelstva Bronislav Fuksa z ODS.
Co Bronislava Fuksu kromě jeho vysokoškolského vzdělání do funkce ředitele COPTu kvalifikuje?
Především fakt, že dosavadní šéf této školy Miroslav Školoudík je v důchodovém věku a podle informací Kroměřížana.cz pomýšlí na odchod do penze. No a pak je tu taky Fuksův politický vliv v krajské ODS. A kdo ví, třeba i nějaký ten škraloup zasluhující nějakou tu trafiku.
Fuksa je dnes členem dozorčí rady Kroměřížské nemocnice, a.s. Byl radním pro zdravotnictví v letech 2004 až 2008. Tedy v době, kdy byl členem dozorčích rad krajských nemocnic Tomáš Šimčík dosavadní místopředseda krajské ODS.
Šimčíka dnes podle časopisu Týden vyšetřuje protikorupční policie pro podezření, že v těchto svých funkcích - a tedy za Fuksova působení coby radního pro zdravotnictví - manipuloval veřejné zakázky nemocnic. Policie má podezření, že si za to Šimčík na jachtě v Chorvatsku účtoval sedmiprocentní provize, píše Týden.
Krajským radním pro školství je dnes Fuksův spolustraník a další místopředseda krajské ODS Josef Slovák. A zřizovatelem COPTu je právě kraj. O zbylé potřebné hlasy v budoucí výběrové komisi na post nového ředitele COPTu se svým doporučením vhodného kandidáta může postarat město, kde ODS momentálně na rozdíl od kraje vládne.
Mimochodem Šimčíkovou sestrou je Jana Polachová, ředitelka kroměřížského gymnázia. I u ní se roku 2006 říkalo, že má funkci předem jistou. Jeden člen tehdejší výběrové komise, s kterým Kroměřížan mluvil, to ale popřel.
Buď jak buď, o tom, kam kvalita školy pod její autoritativní vládou směřuje, se dnes mluví po celém městě. Svou dceru podle informací Kroměřížana z gymnázia dokonce o pololetí stáhl ředitel ZŠ Slovan a poslal ji na gymnázium v Holešově. Oslovení rodiče však už jakékoliv stížnosti na kraj vzdali a nadávají jen anonymně. Bojí se vlivu ředitelky, i gymnázium totiž zřizuje kraj.
Třeba by si Fuksa v čele COPTu vedl lépe než Školoudík a Polachová dohromady. Třeba by pro školu dovedl využít své pozice v další dozorčí radě krajem vlastněné společnosti Regionální podpůrný zdroj, s.r.o., která i za evropské dotace podporuje začínající firmy a nová pracovní místa.
Třeba by COPTu dal i to, čím se roku 2010 chlubil ve svém volebním profilu: „Využít své kontakty na kraji a ministerstvech.“
Potíž je v tom, že o to vůbec nejde. Jde o to, že výběrová řízení s předem známým vítězem v Kroměříži zapouštějí kořen. Stále častěji se tu proslýchá, že se někdo ředitelem stane, nebo naopak že se jím zaručeně nestane. A co hůř, zvěsti pak obvykle nelžou. Lidé se pak do konkurzů ani nehlásí, což pak bývá argumentem pro volbu "toho správného".
Podobně tomu bylo třeba u „soutěže“ na tajemníka městského úřadu s pravomocemi rozhodovat o personálním obsazení radnice (podrobněji viz text Starostka Hebnarová očekávání nenaplnila). Nebo na šéfa kulturáku – instituce, pro kterou radnice pod vedením ODS zařídila rekonstrukci za 120 milionů. O potřebnosti obří investice přitom od začátku panovaly pochyby. O účetnictví kulturáku jdou od té doby naopak zkazky.