29. 07. 2012 - Klára Hodaňová
V diskusi na Kroměřížanovi někteří čtenáři projevili obavy, že se v rámci revitalizace Květné zahrady ničí kdysi odhalené základy původních staveb. Zeptali jsme se na to Národního památkového ústavu v Kroměříži, za který nám odpověděla náměstkyně pro výkon památkové péče Klára Hodaňová. Ve svém příspěvku se věnuje i projektu Národního centra zahradní kultury (NCZK) a rozpočtu rekonstrukce zahrady.
Holandská a Pomerančová zahrada byla součástí Květné zahrady po jejím dokončení v 80. letech 17. století. Část takzvané Edukační zahrady byla k Holandské a Pomerančové zahradě přičleněna až v průběhu 18. století. Během dalších dvou století prošel tento prostor četnými stavebními úpravami a základů staveb a objektů v Holandské, Pomerančové a Edukační zahradě je tudíž celá řada a pocházejí z různých období.
Při archeologickém průzkumu v letech 2001-2002 vedeném paní Mgr. Helenou Chybovou byly zhruba v hloubce 1,5 metru pod zemí odkryty především pozůstatky staveb z 18. století a dále několik fragmentů objektů z období založení zahrady. Jak si každý může přečíst v knize Kroměříž zmizelá a objevená aneb historie ukrytá pod dlažbou města od Heleny Chybové ( Kroměříž,2009 ), byly to stavby zaniklých historických staveb (skleníků, oranžérií, fíkoven, kašen…) postavených v průběhu doby, včetně účelových objektů (pecí pro vytápění skleníků, teplovodních kanálů, štol pro rozvod vody, studny atd.). Jak je možné vidět na snímcích z výše jmenované knihy archeologické nálezy zaniklých staveb jsou cca 1,5 pod stávajícím terénem zahrady.
Nálezy zaniklých architektur i účelových staveb byly po skončení výzkumu zakonzervovány. Byly obsypány pískem a ochráněny vrstvou geotextilie a geosítě. Takto upravené konstrukce byly zčásti zasypány zeminou a připraveny pro zahradnickou výsadbu, zčásti na ně byla vybetonovaná železobetonová základová deska jako I.etapa novostavby repliky barokní oranžérie pro letní občerstvení.
Při přípravě projektové dokumentace předmětných prostorů (zahradní část Zdeněk Sendler, Otakar Kuča, stavební část Architekti D.R.N.H.) v rámci projektu NCZK byla starší projektová dokumentace částečně zohledněna, ale v některých momentech také výrazně přepracována.
Podkladem pro rozhodnutí byl nový, dílčí archeologický průzkum, který výrazně posunul celkové povědomí o stavebním vývoji této části Květné zahrady, stavebně-historický průzkum se stejným zcela objevným výsledkem a také jasné rozhodnutí odborných garantů NPÚ – zmizelé a zničené části Květné zahrady navrátit do podoby vrcholné éry areálu – tedy do období druhé poloviny 17. věku. V rámci současného projektu byly zohledněny všechny archeologické vrstvy a vykopávky (ochrana archeologických vykopávek a nálezů v ČR se řídí platnou legislativou).
V blogu diskutované „bourání archeologických nálezů“ nehrozí. Jelikož se v zahradě již nepočítá s žádnou tradičně založenou stavbou, je archeologická situace dobře ochráněna pro další generace.
Rozsah diskutované demolice spočívá v odstranění novodobé železobetonové základové desky určené pro dříve plánovanou novostavbu kavárny. V rámci projektu je kavárna s expozicí o jedinečných kroměřížských zahradách naplánována do prostor zatím návštěvníkům nepřístupným, v objektu Čestného dvora (tzn. do objektu při vstupu z ulice generála Svobody).
Nařčení od zlých jazyků, že evropské dotace se utrácí jen proto, aby byly utraceny, bez ohledu na památku samotnou, se našeho projektu NCZK netýká. Zodpovídáme za projekt NCZK, ne za kompletní čerpání dotací z Evropské unie. Řádně naplňujeme podmínky přidělené dotace a výsledky naší práce návštěvníci uvidí v roce 2014.
Je zrádné podlehnout principům tzv. kolektivní viny. Tak jako známe mnoho zajímavých a velmi přínosných projektů, tak slyšíme i o projektech špatných či projektech provázejících stínem pochyb o hospodárném využití finančních prostředků.
Nicméně musíme opět upozornit na to, že nám jsou takto tyto projekty předkládány ze strany novinářů a žurnalistů hledajících mnohdy za každou cenu skandál a podvod.
Pokud jde o harmonogram projektu, v současné chvíli dobíhá výběrové řízení na generálního dodavatele stavby Květné zahrady. Předpokládané náklady na její obnovu činí 204.751.465,- Kč bez DPH. Vysoutěžená cena však může být i výrazně nižší. Všechny práce by měly být hotovy do konce roku 2014.
Areál Květné zahrady bude po celou dobu stavby přístupný. Počítáme také s množstvím komentovaných prohlídek, kdy návštěvník bude mít naprosto jedinečnou příležitost spatřit takto velkorysou obnovu zahrady.
Projekt NCZK má několik aktivit – metodickou (tvorba odborných metodik obnovy památek zahradního umění), edukační (vzdělávání jak odborných pracovníků, tak i laiků všech věkových skupin) a badatelskou (zpracování zdejší unikátní zámecké knihovny, výstavy, publikace, konference). Vrcholem celého projektu je metodická obnova vybraných částí zámeckého areálu (zámek, Květná a Podzámecká zahrada) a jejich následná kvalitní údržba a péče. Současně na tento projekt navazuje celá řada projektů dílčích (obnova zeleně v Podzámecké zahradě, přívod vody do Květné zahrady, pobytová loučka v Podzámecké zahradě ad.).