Předposlední srpnový den se po dvou měsících opět sešlo kroměřížské zastupitelstvo. Možná i kvůli této letní pauze působila starostka Daniela Hebnarová (ODS) zpočátku mírně roztržitě, když dvakrát málem zapomněla hlasovat či dala hlasovat bez předchozího přečtení návrhu usnesení.
Zastupitelé schválili prodej oploceného pozemku o 35 metrech čtverečních v Bařicích, pod nímž se nachází prameniště vody, společnosti VaK Kroměříž a to za 220 Kč. Zbavili tak město dalšího pozemku pod nímž se nachází prameniště.
Jednohlasně bylo schváleno podání žádosti o dotaci na vybudování expozice Karla Kryla v přízemí Starého pivovaru. Oproti 25 tisícům vyškolených zahradníků jak to plánoval ve svých záměrech NPÚ, by mělo pro splnění podmínek dotace, stačit již jen 11 550 návštěvníků ročně. Expozice bude zpoplatněna, aby zaplatila náklady na jednoho zaměstnance a energie.
Kroměříž se také přihlásila do projektu informačních středisek sítě EUROPE DIRECT. Ty mají mj. v popisu práce i „rozvíjet dialog a informovanost o politikách EU“, konkrétně pak dle sdělení ředitelky kroměřížské knihovny, kde by toto centrum mělo být, a zastupitelky Šárky Kašpárkové (Volba pro Kroměříž) informovat i o Strategii EU 2020. To je dokument navazující na Lisabonskou strategii z roku 2000, kde si unijní státníci na popud tehdejšího portugalského premiéra José Mauela Barrosa naplánovali, že EU do roku 2010 předběhne hospodářsky USA. Tato eurosranda, pokud se uskuteční, přijde město na spoluúčasti za pět let až na 78 tisíc eur.
Více jak hodinová diskuse se strhla ohledně záměru vedení města zrušit Správu majetku města (SMM), vyčlenit z ní sportoviště do samostatné příspěvkové organizace a zbylé provozy ( bytové hospodářství, skládky, rozvoz stravy, lesní hospodářství, útulek, tepelné hospodářství) předat Kroměřížským technickým službám (KTS), tj. společnosti s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví města.
Jelikož bytové a tepelné hospodářství jsou ve své hlavní činnosti silně ziskové, tak by se i proto dle vedení města měly přesunout do KTS, jelikož by tak mohly porušovat pravidla pro příspěvkové organizace. Alespoň tak to městu doporučila ve svém pětistránkovém elaborátu advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z Mohelnice. Dalším z argumentů bylo i to, že by se uspořilo i na provozních výdajích a servisní pracovníci KTS by mohli dělat práci, na kterou si SMM doposud najímala soukromníky.
Opoziční zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL) dal protinávrh na stažení tohoto bodu z jednání, jelikož mu ve zprávě předložené vedením města chyběla finanční rozvaha a vize budoucího fungování sportovišť, dále, že dle mínění jiného právníka, se kterým se spojil, se některé judikáty, na které městem najatá advokátka odkazovala, vůbec věci netýkají a celá její zpráva je velmi vágní. Chtěl také, aby se vedení města nejprve otázalo ministerstev financí a vnitra na to, zdali může město a pokud ano, tak za jakých podmínek, dát svůj nemovitý majetek do výpůjčky obchodní společnosti, a zda to podléhá platbě DPH. A závěrem svého projevu, možná inspirován událostmi v Pražském dopravním podniku, vyzval k externímu auditu SMM i KTS, aby zastupitelé věděli jak na tom obě společnosti jsou.
David Dvořáček, který psal o KTS v posledním textu na Kroměřížanovi, poukázal, že některé údajné odkazy na odbornou literaturu v elaborátu Zwyrtek Hamplové jsou překopírované z webu online poradny. Chyběla mu i prognóza dalšího fungování sportovišť. Vadilo mu, i přes argumentaci Blanky Šimůnkové (ODS), že to stanoví až nový ředitel, že se neví v jakém rozsahu bude město požadovat fungování těchto sportovišť. Jeho otec, bývalý starosta a šéf SMM, Petr Dvořáček (ODS) pak ve svém vystoupení lamentoval nad tím, že se řeší SMM, jež byla dříve stabilně zisková a svou loňskou ztrátu musela pokrýt z letošního příspěvku na činnost, a ne KTS, která žádá město o peníze v průběhu roku opakovaně rok co rok.
Komunistické zastupitelce Esmě Opravilové zase rudly tváře rozčílením nad tím, že zastupitelé měli dle minulého usnesení dostat od tří různých subjektů tři ekonomické rozvahy, což se nestalo, a ona tak už nemá na druhém zastupitelstvu po sobě úplné informace. Přítomný daňový poradce Richard Honzírek pracující i pro SMM upozorňoval zastupitele, že město nemůže KTS vypůjčit majetek zadarmo, což mu měl potvrdit i finanční úřad. Starostka Hebnarová se přítomné snažila uklidnit tím, že celý proces je teprve na počátku a tímto hlasováním nekončí. Na dotaz Motyčky co by dělala poté, když by některá instituce vznesla proti postupu města výtku, však odpověď nepadla.
Pro Motyčkův protinávrh zvedla ze 23 přítomných zastupitelů ruku pouze další osmička z nich (Karel Smíšek, Arnošt Škrabal, Jitka Dvořáková, Esma Opravilová, Olga Sehnalová, Lea Pískovská, Jan Žárský a Šárka Kašpárková), devět bylo proti a zbylých pět, což byl počet potřebný k tomu, aby návrh prošel, se zdrželo. Pro návrh vedení města, „vylepšený“ o informování se o situaci na financích a vnitru, hlasovalo 15 zastupitelů, když potřebné chybějící hlasy koalici dodalo mimo ni o oficiálně stojící trio komunistů Vladimír Kenša, Vladimír Křemeček a Jaroslav Adamík. Proti způsobu tohoto hlasování vznesl výtku David Dvořáček, jelikož mělo být nekompatibilní s jednacím řádem, aby ji později stáhl zpět.
Co naopak Pavlu Motyčkovi zastupitelstvo schválilo je to, že počínaje příští schůzí zastupitelstva, budou i občanům konečně na webu k dispozici materiály, které doposud dostávali jen zastupitelé. Jediným, kdo pro návrh nehlasoval, byl komunista Adamík.