03. 10. 2012 - Petr Pálka
Město Kroměříž by v příštím roce rádo oslavilo 750.výročí svého trvání. Objevilo se několik hlasů, které začaly oprávněnost výročí zpochybňovat (rovněž hlas můj).
Objevily se též dva hlasy - PhDr. Jitky Zezulové a Dr. Markéty Mercové - které se přiklání k dobovému tvrzení o Kroměříži z roku 1963, které obě dámy citují na oficiálních webových stránkách města Kroměříže: „Přesný den, kdy byla tato důležitá mýtní a tržní osada na zemských stezkách při brodu řeky Moravy povýšena na město, neznáme. Rovněž neznáme ani rok, kdy k tomuto povýšení došlo. Nezůstala zachována ani jediná listina, která by povýšení Kroměříže potvrzovala bezprostředně a určovala přímo…“
Vážené kolegyně dr. Zezulová a dr. Mercová, nechť mi prominou tu smělost, ale tvrdím, že je to celé složitější. Každý, kdo chce, nechť se podívá na stránky viz
Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae (nazývaný také Moravský diplomatář, ve zkratce CDM). Jde o ediční řadu textů listin a listů z území Moravy. V patnácti svazcích zahrnuje období od nejstarší doby do r. 1411.
Klikněte si, prosím, na Czech medieval sources online . Stránky Centra medievistických studií obsahují naskenovaný Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae, klikněte, prosím, na CDM IV, s. 367-369, č. 291, kde je latinský text privilegia olomouckého biskupa Dětřicha pro jeho město Kroměříž z 19. června 1290.
Zkrátka ta listina o povýšení Kroměříže na město existuje!!!
Nebo obdobně:
Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae (RBM, též prostě českomoravská regesta) viz
Regesta Bohemiae et Moraviae . První čtyři díly regest jsou digitalizované na stránkách Filozofického ústavu AV ČR (Czech Medieval Sources online), klikněte, prosím, na RBM II, s. 645-647, je to č. 1502.
Rok vydání – 1882!
Jedním z klíčových fenoménů 13. století v českých zemích byl proces urbanizace – vznik měst. Nikde nebyl tento proces přímočarý, někde se během desetiletí zadrhl a osada zůstala na úrovni pouhé trhové vsi a centra místního trhu, tyto osady se později v pramenech objevují pod termínem oppidum či městečko. (Měřínský, Z.: Středověká města na Moravě. In: Morava ve středověku. Moravské zemské muzeum, Brno 1999, s. 117) Měřínského tvrzení je trochu diskutabilní, ale naznačuje nám významný rozdíl mezi oppidem (sídlištěm s nějakým typem městského zřízení) a civitas – institucionálním městem.
Jako takovéto oppidum je Kroměříž prvně nazvána 1. ledna 1266 v listině olomouckého biskupa Bruna pro zakladatele kroměřížských vinic – to je ono: oppidum nostrum Cremsyr - Kroměříž v té době získávala městské výsady, v našem případě je tím zvýrazněn moment opevňovací, stavba hradeb (se stavbou kroměřížských hradeb již v této době asi nebude souhlasit Jan Štětina z NPÚ J). Tento sídelní útvar ale ještě neměl nárok na termín civitas, nebyl plnoprávným městem s městským zřízením a vyšším významem. Zároveň tvrdím, že u Kroměříže probíhal vývoj k institucionálnímu městu od oppida dále až k 19. červnu 1290, kdy bylo Kroměříži (již civitas) uděleno pánem města biskupem Dětřichem městské právo a velmi rozsáhle mu stanovena i další práva náležející městu.
Až v listině Dětřicha z Hradce (viz výše) je Kroměříž označena jako civitas – plnoprávné město s městským zřízením. Dětřich touto listinou z 19. června roku 1290 dal Kroměříži brněnské městské právo, důležité svobody i hospodářská práva, k nimž patřilo právo výročního trhu – jarmarku – ke dni sv. Mořice, potvrdil dva týdenní trhy a mílové právo pro vaření piva, s výjimkou Hulína, kde se jako v každém středisku oblasti pivo vařilo a kde byly i krčmy.
Tvrdím, že až touto listinou biskupa Dětřicha z 19. června 1290 bylo zjednodušeně řečeno městečko Kroměříž povýšeno právně i fakticky na město, až tehdy získalo status města.
Dětřichovu listinu v přepisu Františka Vácslava Peřinky si každý může přečíst v prvním dílu jeho Dějin města Kroměříže na s. 25-28.
Problematiku měst a městského zřízení s četnými odkazy právě na Kroměříž precizně zmapoval a popsal Jiří Kejř viz Vznik městského zřízení v českých zemích, Karolinum – nakladatelství Univerzity Karlovy, Praha 1998.
Kolegyně dr. Zezulová a dr. Mercová na závěr svého přípisu vybízejí, abychom si připomněli v roce 2013 bohatou historii i současnost našeho města. Já jen dodávám, když už v Kroměříži rádi slavíme, tak vzhůru do oslav! Ale Kroměříž si při svém věku nezaslouží, aby byla pro legraci.